Idzie nowe. Wdrażanie systemu Transport GZM 

To już pewne. 28 września pasażerowie podróżujący po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pożegnają system ŚKUP. Znajdujące się w nim dane zostaną przeniesione do systemu Transport GZM. W związku z tym stopniowo, odpowiednio wcześniej, GZM wyłącza kolejne funkcjonalności w dotychczasowym systemie.

Gzm przejscie wybr 1 192010802

Przez cały czas pasażerowie będą mogli dokonywać wszystkich transakcji w nowym systemie – w aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM, które zastępują system ŚKUP.

Zamawianie nowych kart

15 września wyłączona została możliwość składania wniosków w Portalu Klienta i zamawiania nowych kart ŚKUP z wysyłką na adres. Jeśli data ważności karty mija we wrześniu – pasażerowie i tak mogą jej używać do końca miesiąca. Wydane wcześniej karty ŚKUP z dłuższym terminem zachowują ważność i będą mogły być używane jako identyfikator konta w nowym systemie. Nowe karty Transport GZM będą dostępne od 1 października w kioskach, automatach biletowych na przystankach i w Punktach Obsługi Pasażera.

22 września wyłączona zostanie również możliwość zamawiania nowych kart ŚKUP w Punktach Obsługi Pasażera i automatach biletowych.

Ograniczenia w dostępie do e-portmonetki

Po 22 września w systemie ŚKUP wstrzymana zostanie możliwość korzystania ze środków zgromadzonych w e-portmonetce. Pasażerowie mogą z nich korzystać (np. zapłacić tymi środkami za kończące się w międzyczasie długookresowe) przed tą datą. Do tego dnia można również dokonać zwrotu środków z e-portmonetki, co jest równoznaczne z zamknięciem konta w starym systemie.

Dostęp do środków w e-portmonetce zostanie odblokowany 1 października – pasażerowie będą mogli wtedy dokonać ich migracji na swoje konto w nowym systemie. Będzie to możliwe zarówno w portalu Transport GZM, jak i w Punkcie Obsługi Pasażera.

Kluczowe dni w procesie

27 września to ostatni dzień dokonywania transakcji w systemie ŚKUP. Będą one możliwe do wykonania zarówno gotówką, w kioskach i Punktach Obsługi Pasażera, oraz bezgotówkowo (kartą, szybkim przelewem) w portalu i aplikacji mobilnej ŚKUP.

28 września nastąpi wyłączenie działania systemu ŚKUP. Wcześniej zapisane na kartach ŚKUP bilety długookresowe będą ważne i widoczne dla kontrolera w czasie ewentualnej kontroli. Od tego dnia aż do 1 października pasażerowie nie skorzystają z zapisanych na karcie ŚKUP biletów jednorazowych, średniookresowych i pakietowych.

Żadne bilety ani środki pieniężne z systemu ŚKUP nie „przepadną”. Będzie można z nich korzystać w systemie Transport GZM od 1 października.

Dla całego procesu najważniejsze jest, aby założyć konto w nowym systemie Transport GZM. W październiku użytkownicy systemu Transport GZM uzyskają możliwość zmigrowania danych ze swoich kart ŚKUP.

Za utrudnienia – przepraszamy

- Zamykanie starego uruchamianie nowego systemu, przy zachowaniu ciągłości procesów, to trudny i złożony proces – mówi Adam Krakowczyk, Dyrektor Departamentu Informatyki w Urzędzie Metropolitalnym GZM. – Jeszcze nikt w Polsce nie dokonywał migracji systemu transportowego o takiej skali. Aby zapewnić przeniesienie kompletu danych niezbędne jest wcześniejsze wyłączenie niektórych funkcjonalności. Za wszelkie utrudnienia z nią związane przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość – dodaje.

Aby dowiedzieć się więcej, albo rozwiązać napotkane trudności, skontaktuj się z infolinią ZTM: 800 16 30 30. Wszelkie informacje dostępne będą również na portalu transportgzm.pl i na naszych profilach w mediach społecznościowych.

Podróż Start/Stop od października

1 października system Transport GZM uzyska pełną funkcjonalność. Wtedy również wejdzie w życie nowa taryfa, a w niej nowe, wyczekiwana przez pasażerów rozwiązania. To Podróż Start/Stop, nowa taryfa czasowa w ramach, w której dostępne są przejazdy 5-, 10- i 15-minutowe. Pozostałe, dotychczasowe ceny biletów, pozostaną bez zmian.

Podróż Start/STOP zastąpi również dotychczasową taryfę odległościową. Będzie można z niej korzystać zarówno za pomocą aplikacji Transport GZM, jak i poprzez karty. Chodzi zarówno o Metrokarty, przeniesione do nowego systemu stare karty ŚKUP, ale i karty bankomatowe ustawiona jako identyfikator konta (to kolejna nowość w naszym systemie)

Przejazd już od złotówki

W opcji Podróż Start/Stop dostępne są nowe przedziały czasowe: 5-, 10- i 15-minutowe, krótsze niż dla obecnych biletów jednorazowych/krótkookresowych.

I tak – opłata za podróż w opcji normalnej do 5 minut docelowo będzie wynosiła 2 zł. Jednak w początkowym okresie (do końca roku), w ramach promocji, zostanie ona obniżona do 1 złotówki. Przejazd trwający od 5 do 10 minut będzie kosztował 3 zł, a od 10 do 15 minut – 3,50. Tak jak we wszystkich pozostałych przypadkach, opłaty ulgowe będą o połowę tańsze.

Podróż Start/Stop będzie, przy zakupie biletów jednorazowych, domyślną taryfą w aplikacji Transport GZM. Po zeskanowaniu kodu QR, lub wpisaniu kodu ręcznie, pasażer będzie mógł wybrać – albo skorzysta z tej opcji, albo z innych, dostępnych już wcześniej w aplikacji biletów jednorazowych. Jeśli nie dokona tego wyboru, automatycznie rozpocznie podróż w opcji Podróż Start/Stop. Warunkiem jest posiadanie środków na koncie w systemie Transport GZM lub podpięcie karty płatniczej.

Przed wyjściem z pojazdu koniecznie będzie zakończenie podróży przyciskiem „Zakończ podroż”. W zależności od czasu (a liczy się czas rozkładowy), system naliczy stosowną opłatę. Podróż Start/Stop będzie również dostępna dla osób nie posługujących się aplikacją. W przypadku kart konieczne będzie odbicie karty przy wejściu i wyjściu z pojazdu, tak jak w taryfie odległościowej ŚKUP

Nie więcej niż 12 złotych

Wybór opcji „Podróż Start/Stop” sprawi, że pasażer za wszystkie przejazdy w ciągu dnia nie zapłaci więcej, niż wartość biletu „dziennego”. Obecnie wynosi ona 12 zł w opcji normalnej. Będzie to możliwe dzięki agregacji opłat – w ramach tej opcji system pod koniec dnia zsumuje wszystkie opłaty wniesione przez pasażera w ciągu tego dnia. Jeśli suma opłat przekroczy wartość biletu „dziennego”, wówczas system anuluje wyliczane w ciągu dnia opłaty i za cały dzień pobierze opłatę w wysokości ceny biletu dziennego.

Czas na przesiadkę

Przy wyliczaniu najkorzystniejszej dla pasażera opłaty, w ramach opcji „Podróż Start/Stop” system uwzględni nie tylko czasy poszczególnych przejazdów, ale również ewentualne przesiadki, trwające nie dłużej niż 30 minut. Wówczas system, pod koniec dnia, rozliczy tę kolejną podróż jako kontynuację czasu z poprzedniego pojazdu. Przykładowo dwie 7 minutowe podróże, które dzieli mniej niż 30 minut system potraktuje jako jedną podróż w przedziale 10-15 minut a nie 2 przejazdy 5-10 minut.

Aby z tego skorzystać, pasażer będzie musiał za pomocą aplikacji zarejestrować swoje wyjście z pojazdu, a następnie wznowić podróż w ciągu 30 minut.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon