Informacje

Informacje

Tarnowskie Góry. Aktualne obostrzenia. Sprawdź, co z przedszkolami i majówką

Tarnowskie Gory Obostrzenia

Dziś, 14 kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski oznajmił, że pandemiczne restrykcje zostaną utrzymane. Jednak czekają nas pewne zmiany...

Najmłodsi wrócą do przedszkoli 

Najważniejszą informacją jest ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli od 19 kwietnia 2021 r. Minister zapewnił również, że wraca możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu. 

- Jeśli chodzi o kwestię regionalizacji obostrzeń, to na tę chwilę obostrzenia przede wszystkim przedłużyliśmy z jednym małym wyjątkiem, w zasadzie dwoma wyjątkami - jednym dotyczącym przedszkoli i żłobków, a drugim sportu na otwartym powietrzu - powiedział Niedzielski.

Galerie handlowe, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne czy obiekty sportowe w dalszym ciągu pozostają zamknięte. Na razie do 25 kwietnia

Majówka 2021? Nie poszalejemy 

Niestety, restrykcje dotyczące hoteli obowiązywać będą aż do 3 maja. Oznacza to brak możliwości wypoczynku w hotelach czy pensjonatach podczas długiego weekendu. Wyjątkiem są wyjazdy służbowe. Decyzje mają wpłynąć na zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej i respiratorowej. 

- Zdecydowaliśmy się utrzymać obowiązujące obostrzenia, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze - informuje rząd.

75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. - Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień.  Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja włącznie - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dzisiaj, 14 kwietnia 2021 r., Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 283 nowych i potwierdzonych przypadkach zainfekowania koronawirusem. Najwięcej, bo aż 3386 ujawiono w województwie śląskim. W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarły 182 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 621 osób.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Tarnowskich Górach. Nowe zasady w programie zabiegów!

Powrót do szkół na razie niemożliwy

Od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Od tego dnia dopuszczona będzie także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku, 19 kwietnia możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
  • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
  • Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Dotychczasowe obostrzenia przedłużone do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne  pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Punkt szczepień masowych w Tarnowskich Górach powstanie w... hali sportowej

Search