Informacje

Informacje

Biskup gliwicki zaleca przyjmowanie komunii na rękę. Nowe zasady uczestniczenia we mszy

Hostia

Zmieniają się zasady obostrzeń, a co się z tym wiąże, również reguły uczestniczenia we mszy w okresie pandemii. Dlatego też biskup gliwicki opublikował nowe wskazania, które będą dotyczyć zarówno duchownych jak i parafian diecezji gliwickiej. 

Biskup gliwicki opublikował nowe wytyczne związane ze zmienią obostrzeń w nawiązaniu do Rozporządzenia Rady Ministrów. Istotny jest fakt, że już można uczestniczyć we mszy, jeśli na jednego wiernego w kościele przypada co najmniej 15 m² powierzchni użytkowej kościoła. Co się z tym wiąże, wierni mogą także przyjmować Komunię św. Oczywiście należy do niej podchodzić z zachowaniem odpowiedniej odległości. 

-  Zaleca się, aby Komunię św. przyjmować na rękę. Natomiast osoby przyjmujące Komunię św. do ust powinny przyjmować ją na końcu. Kapłan udzielający Komunii św. musi obowiązkowo zdezynfekować ręce zarówno przed jej rozdaniem, jak i po zakończeniu obrzędu - wyjaśnia biskup gliwicki. 

Osoby, które przebywają w kościele lub na cmentarzu są zobowiązane do zachowania sanitarnych wymogów bezpieczeństwa. Muszą mieć zasłonięte usta i nos. Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są duchowni w czasie sprawowania obrzędów religijnych.

Pamiętajmy jednak, że w tym trudnym dla wszystkich okresie dalej do odwołania pozostaje w mocy dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane z dnia 12 marca 2020 roku. 

- O czym należy poinformować wszystkich parafian i jednocześnie w dalszym ciągu zachęcać ich do uczestniczenia we Mszy Świętej za pośrednictwem radia, telewizji lub internetu - apeluje biskup gliwicki. 

To znaczy, że można uczestniczyć we mszy zdalnie, nie narażając siebie i innych na zakażenie koronawirusem. Wskazania biskupa gliwickiego znajdą Państwo TUTAJ 

Search