Informacje

Informacje

Dotacja dla kościoła ewangelickiego w Tarnowskich Górach. Zabytek czeka remont

Tarnowskie Gory Kosciol Ewangelicki1

Kościół ewangelicko-augsburski, znajdujący się w samym centrum Tarnowskich Gór, przejdzie ekspertyzy konserwatorskie. Urząd Miasta wesprze zabytkowy obiekt.

Dofinansowanie dla wizytówki miasta 

Budynek kościoła to jeden z obiektów, bez których nie wyobrażamy sobie starówki. Na stałe wpisał się w krajobraz Tarnowskich Gór. Nic w tym dziwnego - stoi tam już od 1780 roku. Teraz czekają go przygotowanie do przyszłego remontu. 

Podczas wczorajszej XXXIII sesji Rady Miejskiej jej członkowie podjęli decyzję o finansowym wsparciu tego projektu. Urząd przekaże parafii luterańskiej 100 000 złotych, a więc połowę potrzebnej kwoty. Dotacja zostanie przeznaczona na sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich: kompleksową inwentaryzację budowlano-konserwatorską budynku i najbliższego otoczenia kościoła oraz sporządzenie planu remontu. 

- Z opinii z dnia 13.04.2021 r., wydanej przez Komisję powołaną zarządzeniem Burmistrza Miasta, wynika, że wniosek złożony przez Parafię Ewangelicko-Augsburską Zbawiciela w Tarnowskich Górach na wymieniony w uchwale zakres prac przy zabytku jest prawidłowy i kompletny pod względem formalnym oraz kwalifikacji nakładów koniecznych do wykonania prac. Komisja doszła do wniosku, że jak najbardziej słuszne jest wytworzenie jednej spójnej inwentaryzacji stanu istniejącego, a nie robienie szeregu inwentaryzacji cząstkowych przed kolejnymi remontami, co spowodowałoby, że byłyby one wykonane w różnych formatach, technikach, stopniu dokładności - czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

Za przyznaniem dofinansowania opowiedzieli się wszyscy obecni podczas sesji radni. 

Kościół Zbawiciela w TG

Mimo że pierwszą protestancką świątynią w naszym mieście był obecny kościół pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła, budynek przy rynku też może poszczycić się długą historią. Powstał w XVIII wieku, kiedy Tarnowskie Góry znalazły się w rękach pruskich. Nowa, przychylna luteranom władza pozwoliła na wzniesienie obiektu w centrum miasta. Kilka razy przebudowywany, dziś jest miejscem nabożeństw tarnogórskiej parafii. Odbywają się tutaj także wydarzenia kulturalne. 

Spotkajmy się podczas Tarnogórskich Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej

fot. UM Tarnowskie Góry

Search