Informacje

Informacje

Eksperci Programu „Czyste Powietrze” odwiedzą tarnogórzan

Pan

Już 30 lipca na Rynku pojawi się biuro Programu „Czyste Powietrze”. Od 10:00 do 14:00 eksperci będą udzielać wszystkim zainteresowanym informacji na temat projektu, możliwych dofinansowań i ulg. Pomogą także w wypełnieniu wniosków o dołączenie do projektu. Zaproszony jest każdy tarnogórzanin.

- Spotkania na żywo z osobami, które doradzą w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, czy też pokażą, jak wypełnić wniosek w programie, to kolejny krok w celu poprawy jakości powietrza nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale również w małych miejscowościach – zaznacza minister klimatu Michał Kurtyka.

Mobilne biuro jest efektem współpracy Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz w Katowicach. Instytucje nawiązały ze sobą współpracę na początku tego roku poprzez pilotażowy program walki ze smogiem. Natomiast 8 lipca w trasę po województwach: śląskim i małopolskim wyruszyły w trasę ruchome biura Programu.

- Chcemy dotrzeć do jak największej liczby gmin i do jak najszerszej grupy mieszkańców – opowiada prezes WFOŚiGW w Katowicach Tomasz Bednarek. - Jeśli ten pilotażowy wakacyjny projekt się sprawdzi, to rozważymy wprowadzenie wyjazdów mobilnego biura Programu „Czyste Powietrze” na stałe – dodaje.

Do odpowiedzialnych za Projekt urzędników i ekspertów docierały sygnały, że wielu mieszkańców byłoby zainteresowanych złożeniem wniosku o dofinansowanie czy termomodernizacją domu. Niestety dojazd do siedzib instytucji takich jak WFOŚiGW w Katowicach często stanowi dla nich duży problem.

Organizatorzy zapewniają o zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa podczas spotkania w mobilnym biurze, przede wszystkim zakładaniu maseczek oraz zachowaniu odpowiedniego dystansu. Wszystko po to, by mieszkańcy mieli poczucie pełnego bezpieczeństwa i nie bali się skorzystać z porad ekspertów podczas wydarzenia.
Mobilne biura przejadą ponad 4 tysiące kilometrów w każdym województwie, a ich podróż potrwa do końca wakacji. Harmonogram trasy na najbliższe tygodnie można sprawdzić na stronie WFOŚiGW w Katowicach (https://www.wfosigw.katowice.pl/mobilne-biuro.html).

„Czyste powietrze – Zdrowy wybór”

Program „Czyste Powietrze” jest adresowany do właścicieli budynków jednorodzinnych. W ramach projektu można uzyskać dofinansowanie między innymi na: wymianę starych źródeł ciepła na nowsze, bardziej ekologiczne, modernizację termoizolacji, montaż instalacji fotowoltaicznej (dzięki integracji z Programem „Mój Prąd”).
Od tego roku regulamin Programu został zmodyfikowany, by korzystanie z niego było dla wnioskodawców jeszcze wygodniejsze. Wśród zmian znajdziemy na przykład skrócenie terminu rozpatrywania wniosków z dziewięćdziesięciu do trzydziestu dni. Inną innowacją są bonusy za niskoemisyjność i odnawialność inwestycji. Od 10 czerwca nie trzeba nawet wybierać się z wnioskami do urzędu. Wystarczy skorzystać ze strony www.gov.pl i wypełnić formularz online. Oczywiście dla wnioskodawców preferujących wersję „tradycyjną” w dalszym ciągu pozostaje możliwość wizyty w najbliższej placówce WFOŚiGW.

Search