header newses

Informacje

Informacje

Tłumacz języka migowego w Tarnowskich Górach. Urządzenie pomoże osobom niesłyszącym

Jezyk Migowy Tarnowskie Gory1

W budynku Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach możemy skorzystać z urządzenia, które pomoże osobom niesłyszącymi lub niedosłyszącymi szybko załatwić potrzebne dokumenty i zaświadczenia.

Język migowy nie jest już barierą

Szacuje się, że w naszym kraju około 40-50 tysięcy mieszkańców posługuje się na co dzień językiem migowym. Wiele instytucji podejmuje różne starania, by osoby te nie czuły się wykluczone ze społeczeństwa. Do  placówek tych dołączyło także Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, które zainwestowało w urządzenia firmy Seventica. Służy ono ułatwieniu szybkiej oraz sprawnej komunikacji z osobą niesłyszącą. System jest intuicyjny i łatwy w obsłudze.

Połączenie z tłumaczem następuje za pośrednictwem aparatu telefonicznego wyposażonego w monitor i kamerę, podczas którego tłumaczona jest rozmowa pomiędzy klientem, a pracownikiem Urzędu - tłumaczy Starostwo.

Tego typu rozwiązanie to duże ułatwienie nie tylko dla klienta, który nie musi specjalnie umawiać się na spotkanie w obecności tłumacza, ale także dla samej placówki. Może między innymi zmniejszyć to ponoszone koszty, a także podnieść jakość wykonywanych usług. Przypomnijmy, że tarnogórska instytucja stara się o ponowne uzyskanie Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym.  

SKN [System Komunikacji Niewerbalnej] to zwyczajna trójstronna wideokonferencja, wykorzystująca rozwiązania Cisco, która pozwala na to, żeby połączyć trzy osoby: tłumacza języka migowego, urzędnika oraz osobę niesłyszącą – wyjaśnia Robert Gdela, Prezes Zarządu Seventica.

Urządzenie znajduje się w portierni w siedzibie głównej Starostwa przy ulicy Karłuszowiec 5. Można z niego skorzystać w godzinach pracy placówki:

  • poniedziałek, środa, czwartek: 7:00-15:00
  • wtorek: 8:00-17:00
  • piątek: 7:00-14:00

fot. Seventica

Search