header newses

Informacje

Informacje

Kolejny tarnogórzanin wyróżniony. Srebrne Skrzydło dla Mariana Sasa

Previous Next

Wczoraj burmistrz Arkadiusz Czech tradycyjnie przyznał nagrodę Srebrnego Skrzydła. W tym roku laureatem został Marian Sas.

Srebrne Skrzydło przyznane

Od lat statuetka wręczana jest osobom, które w pozytywny sposób wyróżniają się w tarnogórskiej społeczności. Dbają o wzrost kultury, przyczyniają się do rozwoju mieszkańców, opowiadają o historii oraz dziedzictwie regionu, a więc promują i podnoszą prestiż Srebrnego Miasta. W ubiegłych latach jury konkursu uhonorowało postacie takie jak: Jerzy Lisek, Marek Christ, Klaudiusz Siwiec, Jan Cofałka, czy Tadeusz Torbus. 

Organizatorzy tegorocznej edycji musieli niestety odwołać uroczystą galę wręczenia nagrody. Nie zrezygnowali jednak z przyznania wyróżnienia. Przypadło oni Marianowi Sasowi, który aktywnie włącza się w różne inicjatywy dotyczące historii i turystyki. Lista zasług laureata jest naprawdę długa. Pan Marian przez ponad 50 lat kierował sekcją ochrony i penetracji podziemi, pełnił rolę przewodnika PTTK, pomagał rozwijać skansen maszyn parowych. Przez długi czas przekazywał wiedzę o podziemiach miasta oraz o jego zabytkach, uczestniczył również w działaniach przy opracowaniu wniosku o wpis historycznych obiektów tarnogórskich na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Całkiem sporo dokonań, prawda? To jeszcze nie koniec. Nagrodzony był odpowiedzialny za zapewnienie sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego, a także koordynację pokazów sztucznych ogni w czasie największej lokalnej imprezy - Gwarków. Organizował wiele rajdów oraz sprowadzał eksponaty do naszego muzeum przy Rynku.

Ludzie tacy jak Pan Marian sprawiają, że wszyscy tarnogórzanie dostają czasami skrzydeł, srebrnych skrzydeł – przyznaje burmistrz Arkadiusz Czech.

Powody do zadowolenia i dumy ma także Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, którego członkiem jest Marian Sas. To właśnie organizacja zgłosiła go do konkursu. 

Marian jest ojcem dziesiątek tarnogórskich eksploratorów czyli osób, którzy cały czas penetrują nasze podziemia – opowiada Zbigniew Pawlak, szef Stowarzyszenia. - Jest człowiekiem, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych - podkreśla. 

Panu Marianowi Sasowi gratulujemy i życzymy, by jego przykład pociągał kolejnych tarnogórskich społeczników. 

fot. UM Tarnowskie Góry 

Śledź nas

Social & newsletter

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search