header newses

Informacje

Informacje

Koronawirus w Tworogu. Zdalne nauczanie, paraliż całej gminy

Sp

Dwie szkoły w gminie Tworóg przeszły na nauczanie zdalne. Gminne przedszkole również zamknięte. Testy wykazały koronawirusa już u ośmiu nauczycieli, ale pozytywnych wyników może być znacznie więcej…

- Szanowni Państwo nasze społeczeństwo otoczyła nieunikniona trudna rzeczywistość, z którą musimy zmierzyć się razem. Jest to czas trudny dla wszystkich. Zostańmy dla siebie życzliwi i pomagajmy sobie nawzajem – apelują urzędnicy w Tworogu.

Koronawirusa potwierdzono już u ośmiu nauczycieli, którzy pracują w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Tworogu. Nie wiadomo jednak jaka jest dokładna liczba zarażonych pracowników, ponieważ dalej są wykonywane testy.

- Wiem , że macie Państwo ciężki czas, czas niepokoju o zdrowie Wasze, Waszych rodzin, Waszych dzieci. Pragnę zapewnić, że wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły Ci chorzy i Ci zdrowi działają w poczuciu odpowiedzialności – zapewnia Małgorzata Ziaja, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tworogu - Wszystkie moje decyzje były konsultowane z przedstawicielem sanepidu, KO, a przede wszystkim z Wójtem gminy Tworóg – dodaje.

Szkoła jest zamknięta już od tygodnia. Wszyscy uczniowie od dzisiaj mają przejść na nauczanie zdalne. Z każdym z rodziców będzie się kontaktował pracownik sanepidu. Prawdopodobnie wszyscy uczniowie wraz z rodzicami będą musieli byc na kwarantannie. 

Zamknięte również przedszkole

Jak przekazał nam wójt gminy Tworóg, Eugeniusz Gwóźdź, jeden z nauczycieli, u którego test wykazał pozytywny wynik, pracuje również w Gminnym Przedszkolu w Tworogu, dlatego ta placówka również musiała zostać zamknięta. Oddział zamiejscowy w Kotach nadal pracuje bez zmian. Planowo przedszkole będzie zamknięte do 15.10.

- Decyzja została podjęta w porozumieniu dyrekcji, organu prowadzącego oraz po otrzymaniu wytycznych sanepidu. Szczegółowe informacje rodzicom dzieci przekazują na bieżąco wychowawcy grup – informuje Urząd Gminy Tworóg.

Paradoks kwarantanny

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Boruszowicach również nie będzie prowadził zajęć. To jednak nie skutek zakażeń koronawirusem, a w każdym razie nie bezpośredni. Władze placówki zdecydował się na krótkie zawieszenie lekcji, ponieważ znaczna część nauczycieli pracujących w szkole uczy także w Tworogu i obecnie przebywa na kwarantannie. To z kolei znacznie utrudnia sprawne przeprowadzanie zajęć w pełnym wymiarze godzin. Dzieci oraz młodzież z Boruszowic prawdopodobnie wrócą do instytucji w czwartek. Chyba że do tej pory okaże się, iż ktoś z pedagogów zachorował. Dla uczniów, którzy nie będą mieli zapewnionej opieki, zorganizowana zostanie możliwość przebywania w świetlicy.

Gdzie prosić o pomoc?

W przypadku konieczności uzyskania pomocy uruchomiono telefony alarmowe ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy. Zgłoszenia nalezy kierować na numery telefonów:
- OSP Koty - 507 060 573, 510 793 785,
- OSP Tworóg - 518 862 300,
- OSP Boruszowice - Hanusek - 798 551 704, 697 485 702,
- OSP Świniowice - 695 596 367, 693 051 904,
- OSP Połomia - 697 432 626, 721 452 793,
- OSP Wojska - 505 851 992, 783 748 068.

fot. Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Tworogu/fb

Search