header newses

Informacje

Informacje

Lotnisko w Pyrzowicach czeka na pasażerów. Kiedy pierwszy lot?

Lotnisko Pyrzowice Parking

Wakacje 2020 z pewnością zapamiętamy na długo. Reżim sanitarny związany z pandemią koronawirusa wymusił szereg zmian. Wpłynął też znacząco na wakacyjne plany Polaków.


Przypomnijmy, że od 15 marca w Polsce obowiązywał całkowity zakaz lotów pasażerskich. Pomimo tego Katowice Airport cały czas utrzymywało zdolności operacyjne, a lotnisko realizowało rejsy towarowe. Od 1 czerwca przywrócono krajowe rejsy pasażerskie. Jest jednak pewne „ale”. Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję, że loty będą wykonywane między Warszawą a ośmioma lotniskami regionalnymi. Jednakże wśród nich próżno szukać katowickiego portu. Rejsy krajowe z Pyrzowic powinny wrócić 20 czerwca.

Zmiany na lotnisku w Pyrzowicach

Podróżnych będą obowiązywały liczne obostrzenia. Osoby planujące lot samolotem zobowiązane są do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika odpowiedzialnego za realizowane połączenie. W terminalach pasażerskich powinni przebywać wyłącznie pasażerowie, pracownicy lotniska oraz członkowie załogi samolotów. Wszyscy muszą zakrywać usta i nos. Konieczna jest dezynfekcja rąk, a każdego czeka też obowiązkowy pomiar temperatury. Katowicki port korzysta z bezdotykowych kamer termowizyjnych, które znajdują się przy centralnym wejściu do terminalu pasażerskiego A. gdy temperatura przekroczy 38 stopni, a pasażerowi towarzyszą inne objawy jak kaszel czy trudności z oddychaniem pasażer musi się liczyć z ponownym pomiarem temperatury oraz ocena stanu zdrowia przez personel medyczny. Dodatkowo, obowiązuje zasada zachowania 1,5-metrowego dystansu. Będzie to możliwe m.in. dlatego, że ograniczona została liczba miejsc siedzących.

Maseczki będziemy też nosić podczas lotu, a z toalety na pokładzie samolotu skorzystamy dopiero po uprzednim zasygnalizowaniu takiej potrzeby załodze. To nie wszystkie zmiany. Podczas obowiązywania nowych zasad reżimu sanitarnego podróżni zobowiązani są do wypełnienia karty Lokalizacyjnej Pasażera. Dokument ten należy oddać załodze samolotu. Dzięki niemu, w razie wykrycia osób zakażonych, będzie można szybko zlokalizować wszystkich pasażerów podróżujących razem z osobą chorą.

Jeśli wakacje to gdzie? Może Grecja?

Grecja otwiera swoje granice dla turystów z 29 krajów (m.in. Nowej Zelandii, Izraela, Chin, Australii, Austrii, Finlandii, Niemiec, Czech, Słowacji czy Korei Południowej) już 15 czerwca, a międzynarodowe loty wystartują 1 lipca. Jednakże podróżni z Polski wybierający się do kraju zorby muszą się przygotować na to, że czeka ich kwarantanna. 

Greckie Ministerstwo Turystyki poinformowało, że do 15 czerwca wszyscy przyjezdni, niezależnie od narodowości, muszą przejść obowiązkowy test na koronawirusa. Czekając na wynik spędzą jedną noc w wyznaczonym hotelu. W przypadku negatywnego wyniku spędzą siedem dni w kwarantannie, ale jeśli wynik będzie pozytywny, wówczas czeka ich 14 dni izolacji. Od 1 do 15 czerwca czynne jest tylko jedno greckie lotnisko – to w Atenach. Z kolei od 15 do 30 czerwca otwarty zostanie port lotniczy w Salonikach. Zmieni się także procedura postępowania z podróżnymi, ponieważ będą badani losowo, ale tylko w przypadku, gdy przylecą z lotnisk uznanych przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (European Union Aviation Safety Agency – EASA) za bezpieczne pod względem epidemicznym.

Dla podróżnych lecących z Pyrzowic będą testy i.... kwarantanna


Informacja ta z pewnością zmartwi podróżnych z województwa śląskiego, którzy planowali rozpocząć wakacyjną podróż z katowickiego lotniska w Pyrzowicach, ponieważ wpisano je na listę portów lotniczych o wysokim ryzyku zakażenia koronawirusem. Listę tę sporządziła European Union Aviation Safety Agency w oparciu o informacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Kolejne zmiany zostaną wprowadzone 1 lipca, bowiem wtedy loty międzynarodowe będą przyjmować już wszystkie greckie lotniska. Pasażerów nadal będzie czekało badanie na koronawirusa, ale będzie ono prowadzone losowo.

Search