header newses

Informacje

Informacje

Marszałek z wizytą w tarnogórskiej kopalni

22 lipca Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Głęboka Fryderyk gościły ważnych przedstawicieli województwa. Tarnogórskie atrakcje zwiedzali Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Izabela Domogała, Członek Zarządu Województwa.

Tego lata świętujemy trzecią rocznicę wpisania tarnogórskich zabytków na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prestiżowe wyróżnienie otrzymała nie tylko historyczna kopalnia srebra, ale cały kompleks wydobywczy razem ze sztolniami. Niektóre części zabytkowej infrastruktury wymagają jednak remontu. Tak jest między innymi z wylotem Głębokiej Sztolni Fryderyk, gdzie od ponad roku trwają działania budowlane. Obecnie kończą się prace nad likwidacją zapadliska przed wylotem sztolni oraz rekonstrukcją neoklasycystycznego portalu zdobiącego zakończenie tunelu. Projekt, szacowany na 3,5 mln zł, jest finansowy przez Urząd Marszałkowski. Co więcej, gmina Zbrosławice planuje wybudowanie w pobliżu ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej oraz parkingu.

Goście historycznego kompleksu marszałek Jakub Chełstowski oraz członek zarządu Izabela Domogała mieli okazję osobiście zobaczyć przebieg prac, zanim zostaną one ukończone w sierpniu. Jak przedstawiciele województwa oceniają wizytę w naszym mieście?

- To jeden z produktów turystycznych województwa śląskiego, prawdziwa perełka i ciekawe miejsce do spędzenia wolnego czasu – mówi Izabela Domogała. - To bardzo ważna wizyta, gdyż w ostatniej dekadzie, żaden marszałek województwa śląskiego nie odwiedził tego miejsca – dodaje.

Miejmy nadzieję, że przyjazd ważnych gości stanie się cenną promocją dla naszego miasta i jego zabytków. Potwierdza to Piotr Skrabaczewski.

- Cieszymy się z zainteresowania najważniejszymi zabytkami Tarnowskich Gór i całego regionu, szczególnie, że to Urząd Marszałkowski jest jednym z głównych właścicieli i zarządzających dobrem wpisanym na listę UNESCO – przyznaje zastępca burmistrza Tarnowskich Gór ds. gospodarczych.

W spotkaniu uczestniczyli także: Bartłomiej Kowalski - Radny Sejmiku Województwa Śląskiego i Krystyna Kosmala - starosta tarnogórski. Gminę Zbrosławice, na terenie której znajduje się zabytkowy wylot Sztolni Fryderyk, reprezentował wójt Wiesław Olszewski.

fot. UM Tarnowskie Góry

Śledź nas

Social & newsletter

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search