Informacje

Informacje

Miasto kupiło teren od PKP

Dworzec

Tarnowskie Góry niebawem doczekają się centrum przesiadkowego! 15 czerwca przedstawiciele gminy podpisali wstępną umowę kupna terenu przy dworcu PKP. Powstanie na nim inwestycja typu „park&ride”. Centrum ma stanowić część infrastruktury złożonej z blisko 30 km tras rowerowych. Łączna wartość projektu wynosi 57 mln zł.


Przetargi na projektowanie tras i całej infrastruktury już się kończą – teraz wypada tylko czekać na gotowe projekty budowlane i rozpoczęcie prac – mówił Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, zaraz po podpisaniu umowy.

Podpisanie umowy oznacza, że za około 2 mln zł nasze miasto stanie się użytkownikiem wieczystym 66–arowej działki między dworcem PKP, a wiaduktem przy ul. Nakielskiej. To właśnie na tym terenie o powierzchni 2,4 ha ma powstać centrum przesiadkowe typu „park&ride”. Zaplanowano, że będzie tu około 200 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych wraz z miejscami dla osób niepełnosprawnych. Będą również stanowiska „kiss&ride” z postojem do 1 minuty.


Inwestycja ma na celu połączenie trasami rowerowymi dzielnic z centrum miasta – wyjaśnia Katarzyna Majsterek z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta. – Celem inwestycji jest także zachęcenie mieszkańców do tego, żeby zostawiali samochody w centrum przesiadkowym i przesiadali się na bardziej ekologiczne środki transportu – dodaje.

W planach jest również budowa zatoki autobusowej, jezdni manewrowych, 6 miejsc postojowych dla elektrycznych samochodów osobowych wraz ze stacjami szybkiego ładowania oraz 100 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów z punktem ładowania rowerów elektrycznych. – Trasy rowerowe są w tym miejscu bardzo potrzebne. W końcu przyszedł na to czas i teraz realizujemy dużą inwestycję, która będzie obejmowała kilka etapów. Zakończy się dopiero pod koniec 2023 roku, ale myślę, że warto poczekać. Mieszkańcy będą mogli do tego miejsca dojechać rowerem, a potem przesiąść się na autobus czy pociąg. W skrócie – wygodnie i ekologicznie – mówi Katarzyna Majsterek.

Budowa 28,2 km infrastruktury rowerowej obejmie: budowę dróg dla rowerów o długości ok. 11,5 km, dróg dla rowerów i pieszych o łącznej długości ok. 6,2 km, pasów dla rowerów o łącznej długości ok. 1,5 km, odcinków istniejących jezdni ok. łącznej długości ok. 9,0 km (prowadzenie rowerów w ruchu ogólnym, w tym kontraruch) oraz budowę tunelu pieszo-rowerowego o łącznej długości ok. 146 m.


Wszystkie prace mają potrwać do czerwca 2023 roku. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 57 mln zł, z czego 48 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Resztę dołoży gmina.


Wydzierżawiony teren = bezpłatny parking


Koniec z płaceniem za krótkie postoje przy Dworcu PKP. Jako, że miasto wydzierżawiło teren na inwestycję od kolei, parking jest teraz bezpłatny. – Parking przez wiele lat był parkingiem płatnym. Przyjechanie na dworzec z kimś, kogo się po prostu odwoziło na pociąg, wymagało zapłacenia za postój, nawet jeśli samochód był zaparkowany tylko na 15 minut. Wynikało to z tego, że PKP wydzierżawiło parking prywatnej firmie – wyjaśnia Katarzyna Majsterek. Na parkingu przy dworcu będzie można parkować za darmo, dopóki nie zostanie zbudowane centrum przesiadkowe. – Miasto wydzierżawiło teren od kolei, a co się z tym wiąże już nie będą pobierane opłaty za postój – dodaje.

Search