Informacje

Informacje

Miejska Biblioteka już otwarta!

Biblioteka

Biblioteka wznowiła swoją działalność 18 maja, jednak dopiero w tym tygodniu wkroczyła w drugi etap funkcjonowania. Teraz czytelnicy mogą nie tylko zamawiać i oddawać książki, ale także je wypożyczać. Na jakich zasadach działa teraz placówka? Książki można już wypożyczać

W Tarnowskich Górach się nie czyta? Bzdury! W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Lubosza czytelnicy wypożyczyli ponad 15 tysięcy książek, dlatego też biblioteka nie mogła wznowić swojej działalności od razu, lecz była zmuszona podzielić „odmrażanie” na dwa etapy. - W pierwszym etapie poddajemy pięciodniowej kwarantannie wszystkie książki wraz z nowościami, które były na zewnątrz wypożyczone, żeby w tym drugim etapie, w którym możliwe będą już wypożyczenia, mogły iść już w obieg - wyjaśnia Agnieszka Rudawska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach.

Przypomnijmy, że Biblioteka Miejska w Tarnowskich Górach wznowiła swoją działalność już 18 maja. Jednak dopiero teraz wkroczyła w drugi etap funkcjonowania. W pierwszym można było tylko zwracać książki i zamawiać nowe telefonicznie. Teraz można je również odbierać. - Gdy wznowiliśmy działalność w pierwszym etapie, do godz. 12.00 odwiedziło nas 207 czytelników zarówno w filiach bibliotecznych, jak i w Bibliotece Centralnej. W drugim etapie spodziewamy się zdecydowanie większej liczby odwiedzin. Myślę, że na pewno pojawią się osoby, które przyjdą, żeby dokonać zwrotu, ale także i takie, które będą chciały wypożyczyć książki – mówiła Agnieszka Rudawska, podczas przygotowań do drugiego etapu odmrożenia biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna jest już w stu procentach przygotowana do odwiedzin. Na parterze w holu wyznaczono linie pomagające w utrzymaniu dystansu społecznego. Nie brakuje tu także środków do dezynfekcji rąk. Wszystkie bibliotekarki, które będą miały kontakt z czytelnikami są wyposażone w rękawiczki, przyłbice oraz maseczki. - Widzę, że ludzie są bardzo ostrożni. Nasza instytucja jest przygotowana do działalności na równych zasadach. Jest to budujące, że ludzie naprawdę stosują się do wskazówek ministerstwa,  noszą maski, rękawiczki i zachowują odpowiednią odległość – mówi Agnieszka Rudawska.

Czego możemy się spodziewać wchodząc do biblioteki?

Parter został podzielony na dwie części. Po prawej od wejścia znajduje się tzw. „strefa brudna”, w której będzie można oddawać książki, z kolei po lewej - „strefa czysta”. Czeka w niej bibliotekarka, która wydaje zamówione książki. - Książki będzie można zamawiać telefonicznie i drogą mailową. Gdy przyjdzie do nas czytelnik, w strefie czystej dostanie książki, które zostały dla niego przygotowane. Strefa brudna będzie na parterze w holu – wyjaśnia Rudawska.

Książki, podobnie jak w pierwszym etapie, przejdą 5-dniową kwarantannę. Dopiero po tym okresie, będzie można odebrać zamówienie. - Książki, które do nas wracają, są oznaczone przez nas datą zwrotu. Następnie deponujemy je w kartonach, w koszach lub na specjalnie przeznaczonych do tego celu regałach. Musimy zachować szczególną ostrożność – dodaje przedstawicielka biblioteki.

 DSC 0836


 DSC 0821

DSC 0828

 

Search