Informacje

Informacje

Czworonogi pomocnik policji. Otok dołączy do tarnogórskich funkcjonariuszy

Czworonogi pomocnik policji

Tarnogórska jednostka policji otrzymała niedawno nowe wsparcie w postaci psa tropiącego. Otok właśnie ukończył szkolenie.

Tarnogórski pies tropiący 

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej - opowiadają mundurowi. - Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach - dodają. 

Także w naszym mieście pojawił czworonogi pomocnik funkcjonariuszy. Wabi się Otok i jest owczarkiem niemieckim. Kilka dni temu zakończył szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach (województwo mazowieckie). Jest to jedyny ośrodek w kraju, który prowadzi tego typu zajęcia. Każdy pies policyjny ma swojego własnego opiekuna. Przewodnikiem Otoka został starszy sierżant Kamil Kubica. Jak przyznaje funkcjonariusz, bardzo się ze zwierzakiem polubili.

Gdy pies jest już przeszkolony i trafia do jednostki, pozostaje w pełni pod opieką policjanta. To on wykonuje zabiegi pielęgnacyjne, dba o jego zdrowie i o kondycję. Przygotowuje też sprzęt do służby i organizuje wyjazd w teren - tłumaczą przedstawiciele służb. - Otok, wspólnie ze swoim przewodnikiem, oprócz tego, że będzie angażowany do służby patrolowo-interwencyjnej, z pewnością niejednokrotnie weźmie również udział w spotkaniach policjantów z dziećmi i młodzieżą - zapewniają. 

Otok Policja Tarnowskie Gory

fot. Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach 

Search