Informacje

Informacje

Oddział Ratunkowy z własnym lądowiskiem dla helikopterów! Zakończyła się inwestycja warta prawie 7 mln

Otwarcie

Do dyspozycji pacjentów i personelu Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach został oddany wyremontowany Szpitalny Oddział Ratunkowy, dostosowany do wymagań Ministerstwa Zdrowia. Oficjalne, symboliczne otwarcie miało miejsce w piątek, 22 maja. SOR rozpocznie swoją działalność w nowej lokalizacji dokładnie 27 maja o godz. 8.00.

Teraz, po przeprowadzonym remoncie powierzchnia SOR-u wynosi około 560 mkw. W ramach inwestycji zbudowano także lądowisko dla helikopterów. Koszt prac oszacowano na 6 mln 826 tys. zł.- Obszar przyjęć i rejestracji to dwa pomieszczenia triage, węzeł sanitarny i do dekontaminacji, pomieszczenia rejestracji pacjentów. Na obszar resuscytacyjno-zabiegowy przeznaczono 2 stanowiska – czytamy na stronie Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Obecnie wejście dla pieszych na SOR znajduje się od strony południowej Szpitala, gdzie zamontowano windę dla niepełnosprawnych. SOR posiada bezpośredni dostęp do całodobowego lądowiska dla helikopterów. - Pragniemy przy tej okazji dodać, że nieocenioną zasługą estetycznego wyglądu pomieszczeń, wyposażenia biurowego, była pomoc finansowa ze strony sponsorów, darczyńców, ludzi o wielkich sercach – czytamy na stronie szpitala.

W nowym Oddziale Ratunkowym zostały wyznaczone trzy stanowiskado wstępnej intensywnej terapii, a do samej obserwacji - cztery. Dwa pomieszczenia będą gabinetami lekarskimi, w których pacjenci będą mogli odbywać konsultacje. Do dyspozycji personelu oddano też zaplecze administracyjno-gospodarcze. W skład SOR-u wchodzi również: sala zabiegowa, gipsownia, sala operacyjna z myjnią dla lekarzy i myjnią narzędzi chirurgicznych oraz poczekalnią dla pacjentów.Już niedługo zostanie zainstalowany system kolejkowy z programu "TOP SOR" wspomagający pracę personelu i dający informacje pacjentom o czasie oczekiwania.

Wyposażenie nowego Oddziału Ratunkowego robi wrażenie. Łączna wartość zakupionego sprzętu to kwota 1 359 205,48 złotych. Oddział, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszy Europejskich Infrastruktury i Środowiska został doposażony w trzy aparaty do znieczulania ogólnego z zestawem monitorującym i wyposażeniem, cztery respiratory stacjonarne, jeden przenośny zestaw resuscytacyjny z niezależnym źródłem tlenu i respiratorem transportowym oraz dwa wielofunkcyjne stołyzabiegowe wielofunkcyjny. Oprócz tego, w wyposażeniu oddziału będą znajdować się przewoźne USG, 22 pompy infuzyjnejednostrzykawkowez trzema stacjami dokującymi do pomp infuzyjnych. To jednak nie wszystko, bowiem znajdziemy tam też 9 zestawów do monitorowania czynności życiowych, zestaw do trudnej intubacji oraz urządzenia do aktywnej regulacji temperatury pacjenta. Ponadto, lekarze mają do dyspozycji także dwie sztuki ssaków elektrycznych dwubutlowych, stół operacyjny do zastosowań ogólnochirurgicznych, lampę operacyjną sufitową, a także 3 łóżka do intensywnej terapii. Oddział wyposażony jest również w materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy rurowy, 6kozetek mobilnych, wózek transportowy ze wspomaganiem, wózek transportowy, 2wózki anestezjologiczne, 2wózki funkcyjne zabiegowe oraz wózek funkcyjny na dokumenty i wózek funkcyjny reanimacyjny.

 

Search