Informacje

Informacje

Plac po dawnym Tarmilo. Już tam nie zaparkujesz.

Previous Next

To z pewnością ważna informacja dla wielu tarnogórzan, którzy parkowali na terenie dawnych zakładów Tarmilo. Od przyszłego poniedziałku teren zostanie zamknięty.

Rusza budowa

Prace budowlane związane z przyszłym parkingiem miały się rozpocząć jeszcze w czerwcu i trwać w okresie wakacyjnym. Jednak inwestor, który wygrał poprzedni przetarg, ostatecznie odmówił podpisania umowy. Trzeba było ponownie rozpisać konkurs na najlepszą ofertę. Tym razem władze miasta wybrały propozycję przedstawioną przez katowicką spółkę STS Silesia Trans Service. Przedsiębiorstwo zaproponowało swoje usługi w kwocie 1,1 miliona złotych. To nawet mniej pieniędzy niż samorząd planował przeznaczyć na inwestycję w czerwcu. Dla porównania, konkurencyjna firma Alpa Consulting z Bielsko-Białej zaprezentowała projekt za 1 144 363 zł. 

Prace rozpoczną się już niebawem. W efekcie końcowym w centrum naszego miasta powstanie 60 miejsc dla samochodów oraz plac manewrowy dla autobusów. W sumie pojawi się przestrzeń dla około setki pojazdów. Co więcej, inwestor musi także zadbać o budowę kanalizacji deszczowej razem z włączeniem do istniejącej sieci w ul. Sobieskiego. Do zadań przedsiębiorcy należy także oświetlenie terenu oraz modernizacja chodnika. Wszystkie te działania stanowią dopiero pierwsza część procesu organizacji terenu pozakładowego.

Wielki plany 

Podczas kolejnego etapu prace obejmą małą architekturę oraz czynności przy nasadzaniu zieleni. Z powodu koniecznych oszczędności wywołanych pandemią, zaplanowano je na przyszły rok. Jednak najbardziej zdumiewające są zamierzenia dotyczące ostatecznego wyglądu tego miejsca. Ma tu powstać centrum kulturalno-rozrywkowe. W przyszłości tarnogórzanie będą mogli skorzystać z: muzeum, sali widowiskowej, kręgielni, hotelu, spa, restauracji oraz parkingu podziemnego. By upamiętnić rolę, jaką maszyna parowa odegrała dla rozwoju naszego miasta, przed nowoczesną infrastrukturą zostanie postawiona jedna z jej kopii.

Czy pomysł dojdzie do skutku oraz kiedy miałaby nastąpić jego realizacja? Tego władze miasta jeszcze nie zdradzają. Pozostaje nam mieć nadzieję, że wykonawcy szybko uporają się z budową parkingu i już wkrótce będziemy mogli korzystać z nowych miejsc postojowych.

fot. UM Tarnowskie Góry

 

Search