Informacje

Informacje

Przebudowa nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry-Zawiercie rozpocznie się w tym roku

Tory

Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się prace budowlane częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie. W przetargu zostało zgłoszonych osiem ofert. 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą aktualnie postępowanie przetargowe na roboty budowlane w ramach projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie”. Otwarcie ofert odbyło się 5 maja 2020 roku.  Zostało złożonych w sumie osiem ofert. Prace budowlane przewidziane są na lata 2020-2022 i mogłyby rozpocząć się po podpisaniu umowy z wykonawcą prac.

- Dzięki tej inwestycji zwiększą się możliwości podróży oraz dostępność do kolei w regionie. Poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami województwa śląskiego oraz sprawność kolei aglomeracyjnej - wyjaśnia Katarzyna Głowacka z PKP Polskich Linii Kolejowe S.A. Efektem prac będą wygodniejsze podróże z przebudowanych i dostosowanych do obsługi osób o ograniczonej mobilności stacji: Zawiercie, Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba. - Powstaną całkiem nowe przystanki osobowe: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice Łubne, Zawiercie Kądzielów oraz stacja Pyrzowice Lotnisko - dodaje. 

Co zostanie zrobione w ramach prac? Na pewno będzie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie w sumie ok. 48 km linii kolejowej. Linią do portu lotniczego będą jeździć pociągi osiągające prędkość do 140 km/h. Pasażerowie z Zawiercia dojadą do lotniska w 23 minuty, a z Tarnowskich Gór w 15. Podróżni z Katowic i z Częstochowy pokonają tę drogę w niecałą godzinę. Inwestycja swoim zasięgiem obejmie obiekty inżynieryjne, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska). Będzie bezpieczniej dzięki modernizacji 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Search