header newses

Informacje

Informacje

Radzionków ma piękny nowy rynek. Miasto walczyło o niego od 2007 roku

Previous Next

Sąsiedni Radzionków ma nowy Rynek! Robi wrażenie. Nie brakuje tu pięknych rzeźb, wody, fontanny oraz licznej zieleni. Pod płytą Rynku czeka na potomnych kapsuła czasu, w której znajdują się pamiątki miasta. 

Radzionków w końcu doczekał się nowego Rynku! Jego symboliczne otwarcie odbyło się dokładnie w czwartek 10 lipca. Znajduje się na działce, gdzie niegdyś funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rolne, a wcześniej Folwark Donnersmarcków. Miasto kupiło ten teren za 3,5 mln zł od firmy Agrosad.

Radzionków walczył o rynek już od 2007

Budowa Rynku nie była prostym przedsięwzięciem, ponieważ rozebranie pozostałości folwarku musiało się odbyć pod nadzorem konserwatora zabytków. Sam fakt, że w ogóle doszło do jego budowy był już ogromnym sukcesem. Radzionków starał się o realizację inwestycji blisko 13 lat. Całość pochłonęła miasto 6,4 mln zł. 

Pod płytą Rynku czeka na potomnych kapsuła czasu 

Po przecięciu wstęgi, w płycie Rynku umieszczono tzw. kapsułę czasu, w której znalazły się pamiątki ze współczesnego Radzionkowa. Mają ujrzeć światło dzienne dokładnie za 50 lat. Co znajduje się w tajemniczej kapsule? Oprócz aktu erekcyjnego są w niej zdjęcia współczesnego Radzionkowa, publikacje poświęcone miastu oraz dawne monety o nominale 4 i 5 cidrów. Urząd Miasta zachęcił również mieszkańców do włączenia się w akcję zapełnienia kapsuły, poprzez wysłanie swoich zdjęć rodzinnych wraz z opisem.

Historia Radzionkowa sięga XIV wieku, jednakże prawa miejskie otrzymał w 1951 roku, a dopiero teraz doczekał się Rynku z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory rolę centralnego, reprezentacyjnego placu pełniło zmodernizowane parę lat temu Forum Miejskie, czyli dawny plac Letochów.

Piękne rzeźby, woda, fontanna i zieleń  

Nowe serce Radzionkowa ozdabiają trzy rzeźby przedstawiające tańczącą parę, górnika oraz piekarza, a więc postaci nawiązujące do dziejów miasta. W końcu od 1973 roku w dzisiejszym Centrum Kultury „Karolinka” działa Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, założony przez Edwarda Sosnę, górnika z KWK „Andaluzja”. Co więcej, kiedyś działały tu dwie kopalnie. O tym, że w Radzionkowie są wyśmienite piekarnie nie trzeba nikogo przekonywać. Co więcej, właśnie tu znajduje się też siedziba Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek.

Oprócz pięknych rzeźb, nowy rynek zdobią młode drzewa. Nie brakuje tu także podświetlanej fontanny, chodników i tras rowerowych. Powstała tu również scena wraz z zadaszeniem przy drodze dojazdowej do Centrum Kultury „Karolinka”.

Śledź nas

Social & newsletter

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search