header newses

Informacje

Informacje

Rozliczaj się #najlepiejwTG

Już niedługo kończy się termin rozliczania podatku dochodowego. Pieniądze z trafiającego do gminy podatku PIT przeznaczane są m.in. na miejskie inwestycje, pomoc społeczną i edukację. Jednakże nie wszyscy mieszkańcy zasilają budżet Tarnowskich Gór swoim podatkiem. Dlaczego?

- Aby podatek dochodowy trafił do naszego miasta należy zgłosić w Urzędzie Skarbowym, że mieszkamy obecnie w Tarnowskich Górach. Jeśli ktoś mieszka tu faktycznie, ale był zameldowany, rozliczał się w urzędzie skarbowym w innym mieście i tego nie zgłosił, pieniądze będą trafiać dalej do miasta, w którym kiedyś mieszkał – wyjaśnia Mariusz Konopka, skarbnik miasta.

Władze miasta zainicjowały akcję #najlepiejwTG, która ma uświadomić tarnogórzanom, jak podatek dochodowy jest ważny dla naszego miasta.

- Mieszkańcy korzystają ze szkół, przedszkoli, całej infrastruktury. Wystarczy, że osoby, które tu mieszkają i są z tym miastem związane po prostu przekażą informację do Urzędu Skarbowego o faktycznym miejscu zamieszkania – mówi Mariusz Konopka. - Niepodanie takiej informacji najczęściej wynika z niewiedzy osób, które się tu przeprowadzają czy budują dom. Często rozliczają się dalej w dawnym Urzędzie Skarbowym, który posiada informację o ich dawnym miejscu zamieszkania i tam jest odprowadzany podatek – dodaje.

Podatek dochodowy jest bardzo ważnym źródłem finansowym dla miasta. Aż 24,02 procenta budżetu Tarnowskich Gór stanowią wpływy z podatków PIT i CIT. Sam dochód z PIT to 80 mln zł. Natomiast dochód z CIT daje dodatkowe 3 mln zł. - Myślę, że są to kwoty, które przemawiają do wyobraźni – mówi Mariusz Konopka. – Chcemy uświadomić mieszkańców, że podatki dochodowe są także ważnym źródłem wpływów do budżetu – dodaje.

Rozlicz się w miejscu zamieszkania

Rozliczanie się w miejscu zamieszkania jest bardzo proste. Wypełniając deklarację należy podać swój aktualny adres zamieszkania, a następnie rozliczenie PIT wysłać do Urzędu Skarbowego w mieście, w którym mieszkamy. Adres zameldowania nie jest istotny. Jeżeli robimy to przez Internet, przyporządkowanie odpowiedniego urzędu skarbowego nastąpi automatycznie.

– Nie obowiązuje nas miejsce zameldowania, lecz miejsce, w którym mieszkamy. Natomiast o miejscu zamieszkania nie decyduje urzędnik, tylko decyduje ten, kto rozlicza PIT – wyjaśnia Mariusz Konopka.

Kogo dotyczą regulacje wyboru miejsca zamieszania? Osób pracujących na umowach cywilnoprawnych, umowach o pracę oraz przedsiębiorców. Teraz system rozliczania podatkowego jest bardzo uproszczony. Można się rozliczać za pomocą e-deklaracji.

Zachęcamy to rozliczania podatku za pomocą e-deklaracji. Po zalogowaniu się na stronie https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ możemy zobaczyć przygotowane przez Urząd Skarbowy rozliczenie naszego podatku i wprowadzić tam ewentualne zmiany. Jeżeli ktoś nie chce edytować formularza, nie musi nic robić, a PIT i tak zostanie rozliczony – mówi Grażyna Kmiecik z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. – Elektroniczne rozliczenie podatku korzystne jest także z innego, poza wygodą, względu – państwo ma maksymalnie 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku. W przypadku złożenia papierowej deklaracji jest to 3 miesiące – dodaje.

Władze Tarnowskich Gór przygotowują także specjalną platformę internetową, dzięki której mieszkańcy będą mogli zobaczyć na co konkretnie przeznaczany jest ich podatek dochodowy. Po wpisaniu swojego dochodu w odpowiednie miejsce, każdy będzie mógł przekonać się jaka konkretna kwota rocznie czy też miesięcznie może trafić do budżetu miasta, jeśli tylko zarejestruje swoją obecność w urzędzie skarbowym.

Przypominamy także, że przy rozliczaniu się z urzędem skarbowym możemy oddać 1 proc.podatku na organizacje pozarządowe w Tarnowskich Górach.

Organizacje pożytku publicznego w Tarnowskich Górach: 

 • AUTOMOBILKLUB TARNOGÓRSKI - KRS 0000035562
 • FOZ ULGA W CIERPIENIU FUNDACJA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI SKRZYWDZONYMI PRZEZ LUDZI - KRS 0000262946
 • FUNDACJA PRO ADVICE - KRS 0000262946
 • FUNDACJA ŚWIADOMI RODZICE - KRS 0000334655
 • HOSPICJUM KRÓLOWEJ POKOJU - KRS 0000003495
 • INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - KRS 0000268470
 • KURKOWE BRACTWO STRZELECKIE - KRS 0000077184
 • TARNOGÓRSKA FUNDACJA KULTURY I SZTUKI - KRS 0000065395
 • TARNOGÓRSKIE STOWARZYSZENIE-UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU - KRS 0000292175
 • TOWARZYSTWO SPORTOWE "ISKRA" LASOWICE - KRS 0000001330
 • SPOŁECZNE STOWARZYSZENIE CHIRURGII OKA - KRS 0000177798
 • STOWARZYSZENIE CENTRUM WSPIERANIA INICJATYW POZARZĄDOWYCH - KRS 0000307609
 • STOWARZYSZENIE GÓRY KULTURY - KRS 0000461501
 • STOWARZYSZENIE NA RZECZ ODNOWY BUDYNKU LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. S. STASZICA - KRS 0000393017
 • STOWARZYSZENIE POMOCY BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM KOCIMIĘTKA - KRS 0000562135
 • STOWARZYSZENIE POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM "POMOCNA DŁOŃ" - KRS 0000226055
 • STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ BEZPAŃSKICH ZWIERZĄT CICHY KĄT - KRS 0000015556
 • STOWARZYSZENIE SERDECZNI - KRS 0000001715
 • STOWARZYSZENIE SZACHOWE STRZYBNICZANKA TARNOWSKIE GÓRY - KRS 0000290213

Śledź nas

Social & newsletter

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search