Informacje

Informacje

Ruszył remont wieży pałacu w Nakle Śląskim

Palac W Nakle Slaskim

12 stycznia odbyło się oficjalne przekazanie ekipie remontowej wieży zabytkowego pałacu Donnersmarcków. Znamy już planowany termin zakończenia prac. 

Wieża odzyska dawną świetność

W siedzibie Centrum Kultury Śląskiej Joanna Krawczyńska, naczelnik Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego oraz dyrektor Centrum Stanisław Zając podpisali protokół przekazania fragmentu obiektu wykonawcy robót. Wieża, podobnie jak cały budynek, od dawna wymaga solidnej renowacji. Niestety, jak to w większości przypadków bywa, problemem jest brak funduszy. W 2020 roku Starostwo Powiatowe zdecydowało się na ogłoszenie przetargu dotyczącego remontu wieży. 

Do konkursu zgłosiły się dwa przedsiębiorstwa: spółka Renowo z Jaworzna oraz krakowska firma DES. Pierwsza z nich zaproponowała kwotę 1447 tysięcy złotych, natomiast druga wyceniła swoje usługi na 1499 tysięcy. Ostatecznie zdecydowano się na ofertę DES. Konserwacji zostanie poddany również zegar. Prace remontowe potrwają około sześciu miesięcy. 

Znając dorobek firmy – 385 realizacji, w tym Wawel, Muzeum Czartoryskich w Krakowie, pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach oraz wiele innych zacnych zabytków – możemy być pewni, że wieża trafia we właściwe ręce. Ręce, które nie tylko ją wyremontują, ale także przywrócą jej pierwotny wygląd - zapewniają urzędnicy. 

Znów Donnersmarckowie

Zwiedzając okolice Tarnowskich Gór trudno nie natrafić na pozostałości po dawnych dobrach rodziny Donnersmarcków. Także pałac w Nakle Śląskim należał kiedyś właśnie do tej rodziny. Inne obiekty przypominające o jej obecności to chociażby Park w Świerklańcu czy pałac z Zielonej. Aktualnie w gmachu w Nakle swoją siedzibę ma Centrum Kultury Śląskiej, prezentujące wystawy stałe i czasowe. Obecni opiekunowie zabytku bardzo cieszą się z rychłego remontu:

fot. Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

Search