Informacje

Informacje

Tarmilo przechodzi do historii

Tarmilo
Gigantyczny pustostan w sercu Tarnowskich Gór od wielu lat straszy i szpeci krajobraz. Już niedługo! W sierpniu rozpoczęła się długo wyczekiwana rozbiórka jednego z symboli przemysłowej przeszłości miasta. Tarmilo, bo o nim mowa, powoli znika z powierzchni ziemi.

6 sierpnia przystąpiono do destrukcji niższych budynków kompleksu po byłych zakładach odzieżowych, położonych w sąsiedztwie ulicy Sobieskiego. Z kolei rozbiórka gmachu przy ul. Opolskiej rozpocznie się prawdopodobnie we wrześniu. Prace potrwają do listopada. W tym czasie można spodziewać się hałasów, wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych i kurzu. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 2 170 000 zł.

Po zakończeniu prac i uprzątnięciu gruzowiska w miejscu dawnych zakładów odzieżowych powstanie tymczasowy parking, na który będzie można wjechać od ulic Sobieskiego i Opolskiej. Pojawią się tu też ławki i donice z kwiatami. Jednakże będzie to sytuacja przejściowa. Finalnie bowiem ma tu powstać centrum kulturalno – rozrywkowe, składające się m.in. z muzeum, sali widowiskowej, księgarni, hotelu, spa, restauracji z zielenią na dachu oraz parkingu podziemnego. Według wstępnej koncepcji inwestycja ma zostać zrealizowana przed 500-leciem Tarnowskich Gór, które będą świętowały swój jubileusz w 2026 roku, i pochłonąć ok. 70 mln zł.

Przypomnijmy, że Zakłady Odzieżowe Tarmilo Sp. z o.o. stanowiły niegdyś wizytówkę miasta. Kilkupiętrowy gmach wzniesiono w latach 1966-1967 przy ulicy Opolskie. Od tego czasu aż do lat 90-tych ubiegłego wieku tętnił życiem. Kilka lat temu pojawił się pomysł, aby w budynku otworzyć Centrum Zakupów Tarnowskie Góry. Koncepcji tej nigdy nie zrealizowano. Teraz budynek powoli odchodzi w zapomnienie. Warto też dodać, że w ciągu minionych lat Tarmilo było wdzięcznym obiektem do fotografowania. Industrialne plenery fotograficzne organizowało tu m.in. Stowarzyszenie Góry Kultury, które ma też na swoim koncie liczne spacery historyczne po mieście.

Search