Informacje

Informacje

TG są coraz bardziej EKO!

Czujnik

W naszym mieście pojawiły się dwa kolejne czujniki jakości powietrza Airly. Zostały zamontowane na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra oraz przy ul. Grzybowej w Sowicach. Poza poziomem zanieczyszczeń mierzą także ciśnienie, temperaturę i wilgotność powietrza.


Jak działają te sprytne urządzenia? Sensory Airly mierzą stężenia cząsteczek stałych w powietrzu dzięki metodzie laserowej, z kolei stężenia gazowe są badane za pomocą metody elektrochemicznej. Wszystkie pomiary są na bieżąco przetwarzane i przesyłane do chmury danych za pomocą m.in. sieci WiFi. Następnie dane z czujników trafiają do panelu analitycznego, interaktywnej mapy oraz aplikacji mobilnej. Dzięki temu każdy może sprawdzić jak wygląda stan powietrza w jego okolicy – aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę https://airly.eu/map/pl/. Dane wysyłane przez czujniki są także dostępne na stronie Urzędu Miejskiego. Można także korzystać z aplikacji mobilnej dostępnej w sklepach AppStore i GooglePlay.


Jest to bardzo innowacyjny system, który pozwala na sprawdzenie nie tylko temperatury, ale także jakości powietrza – przyznaje Piotr Korab, Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach. – Z pewnością będziemy go systematycznie rozbudowywać. Dzięki firmie Veolia Południe zamontowaliśmy dwa kolejne czujniki, ale na tym nie koniec – zapowiada.


Projekt montażu czujników do pomiaru stanu powietrza jest realizowany przez Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta. Pierwsze czujniki wraz Eko-Patrolem oraz badaniem jakości spalin i powietrza za pomocą dronów pojawiły się w Tarnowskich Górach w 2017 roku, w ramach pilotażowego programu „Hajcujymy – nie trujymy”.

13 czujników kontroluje jakość powietrza w TG

Łącznie w naszym mieście jest już 13 tego typu urządzeń. Pozostałe znajdują się na Rynku, w Pałacu w Rybnej i w Parku Wodnym. Jakość powietrza jest mierzona także dzięki czujnikom zamontowanym na Przedszkolu nr 5 w Lasowicach oraz Przedszkolu nr 9 w Osadzie Jana. Zainstalowano je także w Sowicach na budynku należącym do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w Strzybnicy niedaleko Tęczowego Przedszkola nr 24, a także w Pniowcu na gmachu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2. Czujniki znajdziemy także w Opatowiach (Filia TCK), Starych Tarnowicach (Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Janasa 11), w Reptach Śląskich (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Żeromskiego 64).

Tarnowskie Góry są EKO!

Nasza gmina nie poprzestaje na montowaniu nowych czujników smogu. W Tarnowskich Górach sukcesywnie prowadzone są działania, które mają ograniczyć niską emisję. Miasto dzięki pozyskanym środkom unijnym z Metropolii zajęło się termomodernizacją szkół. Już 12 podstawówek doczekało się docieplenia. W planach jest remont również SP Nr 9 oraz SP Nr 10. Łączna wartość tego projektu wynosi około 30 mln zł.


To jednak nie koniec. Aktualnie trwa termomodernizacja budynków mieszkalnych przy ul. Bytomskiej, Cebuli, Mickiewicza i Wyspiańskiego. Jej koszt to prawie 3 mln zł. Ponadto dobiega końca remont budynków komunalnych w Sowicach wart prawie 10 mln zł. Z kolei w 760 gospodarstwach domowych w ramach projektu Odnawialne Źródła Energii będzie zamontowanych około 1000 ekologicznych instalacji, takich jak ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła czy solary.

Search