Informacje

Informacje

Ważne zmiany w zasadach udzielania dotacji na nowe źródła ciepła

Dofinansowanie Tarnowskie Gory

5 stycznia w życie weszły nowe zasady dotyczące udzielania dofinansowania w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Przedstawiamy najważniejsze nowelizacje, o których warto pamiętać przed złożeniem wniosku.

Nie zapomnij o…

Przyjęta przez władze województwa śląskiego uchwała antysmogowa głosi, iż do 2022 roku wszystkie piece węglowe starsze niż 10 lat muszą zostać wymienione. Osoby, które chciałby przy tej okazji wymienić swój piec na bardziej ekologiczny system, mogą skorzystać z dofinansowania.

- Do tej pory dzięki temu wsparciu udało się wymienić między innymi 1068 pieców, teraz przyjdzie pora na kolejnych 1250 “kopciuchów” – tłumaczą pracownicy Urzędu Miasta. - Jeśli dodamy do tego wart 20 milionów projekt instalacji w mieście ponad tysiąca urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, Tarnowskie Góry w najbliższym czasie staną się gminą bardzo ekologiczną – dodają.

Miasto przekazało już uczestnikom Programu 12 milionów zł. Plan na kolejne cztery lata wygląda bardzo zachęcająco. Radni zdecydowali się na kolejne dofinansowania w wysokości 7,5 mln złotych. W tym roku pewne punkty regulaminu przydzielania dotacji uległy znaczącym zmianom. Jedna z najważniejszych dotyczy wysokości zwrotu kosztów kwalifikowanych, która aktualnie wyniesie do 50%, ale nie więcej niż 6 tysięcy złotych. Co więcej, Program nie będzie obejmował wsparcia inwestycji takich jak: ocieplenia budynku oraz wymiana pieca gazowego na gazowy. Środki finansowe otrzymać będzie można na wymianę starego źródła ciepła na:

  • węzeł cieplny (podłączenie do sieci ciepłowniczej)
  • kocioł gazowy
  • pompę ciepła
  • kocioł na biomasę
  • kocioł węglowy

Co więcej, dotację uzyskać mogą jedynie osoby fizyczne będące właścicielami albo użytkownikami wieczystym nieruchomości zabudowanej jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym. Otrzymanie dofinansowania jest możliwe jedynie w przypadku, gdy w budynku zainstalowane jest tylko jedno źródło ciepła.

- Nabór wniosków prowadzony jest nadal w trybie ciągłym, a wszystkie wnioski złożone dotychczas, które nie zostały rozpatrzone, a spełniają wymagania nowego Regulaminu, będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością wpływu – zapewniają urzędnicy.

Search