header newses

Informacje

Informacje

Zebrania wiejskie w Zbrosławicach. Sprawdź, co możesz zrobić dla swojej miejscowości

Previous Next

W Zbrosławicach w najbliższym czasie będą miały miejsce zebrania wiejskie. Ich uczestnicy przedyskutują tematy związane z swoimi sołectwami.

Zebranie wiejskie są specjalnymi spotkaniami mieszkańców danej miejscowości. Może w nich brać udział każdy zainteresowany. Tego typu spotkania stają się jednostką pomocniczą gminy poprzez swoją funkcję uchwałodawczą. Mimo że nie spotykamy się z nimi często, takie zgromadzenia mają też swoje kompetencje. Należą do nich między innymi: uchwalanie planu wydatków sołectwa, rozpatrywanie sprawozdań z pracy organów lokalnych, czy wybieranie sołtysa oraz rady sołeckiej. Członkowie spotkań mogą także opiniować projekty rady i podejmować projekty społeczno-gospodarcze. 

Zbrosławice zapraszają na zebrania 

Wszyscy zainteresowani mieszkańcy, którym nie jest obojętny los wsi, w której mieszkają, mogą wziąć udział w kolejnych spotkaniach. Odbędą się one już niebawem. 

- Zebrania wiejskie - przyjdź i zdecyduj, jak podzielić fundusz sołecki. W sierpniu i wrześniu odbędą się zebrania w poszczególnych sołectwach gminy Zbrosławice. Ich celem będzie zdecydowanie, na co przeznaczone zostaną środki przyznane w ramach funduszu sołeckiego - poinformowali pracownicy Urzędu Gminy.

Na kiedy zaplanowano kolejne posiedzenia?

Sołectwo Ptakowice 

18.09., godz. 18:00 (restauracja Czarny Pstrąg)

Sołectwo Kopienica 

18.09., godz. 18:00 (Łubie - teren świetlicy)

Sołectwo Kamieniec 

18.09., godz. 18:00 (Park - plac zabaw)

Sołectwo Miedary

23.09., godz. 19:00

Sołectwo Laryszów

24.09., godz. 18:00 (świetlica gminna)

Pieniądze czekają 

Gmina Zbrosławice powiększyła w tym roku swój fundusz sołecki o ponad 100 tysięcy złotych. Poszczególne wsie dostaną odpowiadające przydziały ze względu na liczbę mieszkańców oraz kwotę bazową. Najwięcej (około 50 tysięcy złotych) otrzymają: Czekanów, Kamieniec, Miedary, Przezchlebie, Wieszowa, Zbrosławice oraz Ziemięcice. Mieszkańcy sami wybiorą, na co chcieliby przeznaczyć otrzymane fundusze. Decyzje o tym podejmą właśnie podczas zebrań wiejskich. 

Fundusz Solecki Na 2021 Kopia

fot. UG Zbrosławice

 

 

 

Search