Jabłka po tarnogórsku. Jakie dania proponują nam uczniowie "Gastronomika"? Konkurs rozstrzygnięty

Młodzież z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich zaprezentowała swoje umiejętności podczas kulinarnych zmagań. Jakie danie jury okrzyknęło najlepszym?

Tarnogórskie smaki z jabłkami w roli głównej

Już w najbliższą niedzielę czeka nas wydarzenie pod nazwą "Wybory Pięknej z Rept". Podczas eventu będzie można bardziej poznać wyjątkową tarnogórską odmianę jabłoni. Jedną z imprez towarzyszących jest konkurs dla uczniów "Gastronomika".

Zawodnicy mieli za zadanie przygotować dowolne danie z jabłkami. Jak się okazało, młodzieży nie zabrakło inwencji twórczej. Do konkursu stanęło 11 młodych kucharzy.

– Cieszymy się, że tak dużo Was zdecydowało się wystartować i że nie poszliście na łatwiznę, bo jabłko nie jest jednak zbyt łatwym produktem - stwierdziły opiekunki uczniów.

W jury zasiedli: Grzegorz Bien, finalista V edycji MasterChef, Zastępca Prezesa Zarządu SMZT i wieloletni restaurator Stanisław Karcz oraz Mariusz Jarzombek z Urzędu Miasta. Za najlepszą uznali kulinarną propozycję Kingi Bartyzel - jabłko nadziewane kaszą, mięsem mielonym z kapustą kiszoną, smażonym boczkiem i konfiturą w borówek.

– Początkowo planowałam jabłko nafaszerować białą kaszanką, ale wczoraj nie mogłam jej kupić w żadnym sklepie. Myślałam także o wątróbce, ale bałam się, że wyjdzie zbyt suche – mówiła laureatka konkursu.

Drugie miejsce przypadło Wiktorii Potempie za "Korzenną Przyjemność" - zapiekane w sosie korzennym jabłko z dodatkiem wina bezalkoholowego, nadzieniem z serka mascarpone z dodatkiem orzechów i skrystalizowanego karmelu. Trzecia na podium stanęła Hanna Janik, która również postanowiła zaprezentować jabłko w słodkiej odsłonie, a mianowicie torcik jabłkowy przekładany biszkoptem, musem jabłkowym i bitą śmietaną z serkiem mascarpone.

– Ten konkurs i to, czego tutaj spróbowaliśmy, pokazuje, że sposobów na użycie w kuchnia jabłka jest wiele, cieszę się jednak szczególnie dlatego, że to wszystko dzieje się w Tarnowskich Górach, niezwykle inspirującym – także z punktu gastronomicznego – miejscu – komentował juror Grzegorz Bien.

"Wybory Pięknej z Rept" 2022

Konkurs to tylko jedno z wydarzeń całej imprezy, której bohaterką będzie tarnogórska jabłoń. Główne atrakcje odbędą się 24 kwietnia (niedziela) na płycie Rynku. Co dokładnie będzie się działo?

TG wydarzenia 2022
UM Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry Industriada

Może Cię zainteresować:

27 imprez i wydarzeń kulturalnych w Tarnowskich Górach! Co czeka nas w tym roku?

Autor: Urszula Gołkowska

21/04/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon