Jak pomóc osobom bezdomnym? Tarnogórscy policjanci wyjaśniają

Ostatnie dni pokazały, że zima jeszcze się nie zakończyła. Na niebezpieczeństwa wynikające z tak niskich temperatur narażone są także osoby bezdomne. Jak można im pomóc?

Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry bezdomni

Wystarczy jeden telefon

Okres zimowy to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Jak podał raport Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tylko w ciągu minionej doby (8.02) odnotowano dwa zgony spowodowane wychłodzeniem organizmu.

- W okresie zimowym odnotowuje się wiele przypadków zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Powodem zagrożenia życia osób bezdomnych oraz samotnie mieszkających bywa nie tylko ujemna temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla - tłumaczą funkcjonariusze z Komedy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach.

Funkcjonariusze patrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Mundurowi przypominają także, by sami mieszkańcy również reagowali na takie sytuacje. Jednak nawet jeśli zauważamy kogoś potrzebującego pomocy, nie zawsze wiemy, jak jej udzielić i co dokładnie powinniśmy zrobić. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie trudne.

W sytuacji, która może zagrażać czyjemuś życiu lub zdrowiu, warto zadzwonić pod numer: 112 (uniwersalny numer ratunkowy), 998 (Policja) lub 986 (Straż Miejska). Co więcej, od 1 listopada do 31 marca czynna jest także bezpłatna infolinia 987 dla osób potrzebujących zapewnienia schronienia. Informacje o bezdomnych można też przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Ogrzewalnia i Schronisko w Tarnowskich Górach

W naszym mieście znajduje się obiekt udzielający pomocy także w warunkach interwencyjnych. Prowadzi go Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach. Przy ul. Sienkiewicza 48 funkcjonuje Schronisko dla Bezdomnych. Oferowany jest tam nie tylko nocleg, ciepły posiłek, niezbędna odzież czy dostępność do sanitariatów, ale także pomoc w pozyskaniu zatrudnienia.

- Schronisko dla Bezdomnych jest całodobową placówką oferującą schronienie osobom nieposiadającym własnego miejsca zamieszkania. Warunkiem przyjęcia jest deklaracja bezdomnego do podjęcia stałej współpracy z pracownikami socjalnymi, poprzez zawarcie porozumienia lub kontraktu socjalnego oraz chęć wyjścia z bezdomności - podaje tarnogórski MOPS.

Oprócz schroniska funkcjonuje także pokój niskoprogowej pomocy doraźnej - Ogrzewalnia. Jest to miejsce udzielające schronienia także w trybie interwencyjnym. Dysponuje dziesięcioma miejscami. Jest otwarte w godzinach od 19:00 do 7:00.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon