"Uwikłani. Losy mieszkańców powiatu tarnogórskiego w czasie II wojny światowej"
Pod takim hasłem odbędzie się nowa wystawa. Zaprasza na nią Muzeum w Tarnowskich Górach. 8 maja wspominać będziemy 80. rocznicę zakończenie II wojny światowej. Wiemy o niej całkiem sporo z podręczników czy lekcji historii. Jak jednak przeżywali ją nasi przodkowie?
Przygotowana przez Muzeum w Tarnowskich Górach wystawa nawiązuje do tych wydarzeń i ukazuje losy mieszkańców powiatu, których od 1 września 1939 r. życie uwikłane zostało w różny sposób w losy największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata. Ekspozycja przybliża ich koleje zarówno na terenach wcielonych do III Rzeszy i po ich zajęciu w styczniu 1945 r. przez Armię Czerwoną, jak również w Generalnym Gubernatorstwie, na frontach II wojny światowej oraz w ruchu oporu - podają muzealnicy.
Wystawa została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich opowiada o przygotowaniach do wojny oraz działaniach niemieckich po wkroczeniu do powiatu tarnogórskiego. Kolejny fragment ekspozycji skupia się na zbrodniach nazistowskich oraz sowieckich, deportacjach do ZSRR i obozie w Lasowicach. Końcowa część została z kolei poświęcona żołnierzom Wehrmachtu i Polskich Sił Zbrojnych. Ekspozycja prezentuje około 400 obiektów. Znajdziemy wśród nich: elementy umundurowania i uzbrojenia, fotografie, ikonografię przedstawiającą Tarnowskie Góry, dokumenty potwierdzające przejawy różnego rodzaju aktywności mieszkańców powiatu tarnogórskiego w latach 1939–1945 oraz przedmioty codziennego użytku. Muzeum dużo uwagi poświęciło właśnie zdjęciom.
Wyjątkowość wystawy tkwi między innymi w sposobie narracji, której główny element stanowią niepowtarzalne obiekty. Wśród nich na pierwszym miejscu należy wymienić unikatowe fotografie. Część z nich pochodzi z rodzinnych albumów. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługują zdjęcia ukazujące wkroczenie wojsk niemieckich do Tarnowskich Gór we wrześniu 1939 r., przygotowania do wojny (np. kopanie okopów i rowów przeciwlotniczych, tzw. kozły hiszpańskie na ulicach, barykady), szkody w infrastrukturze kolejowej dokonane w nocy z 1 na 2 września 1939 r. przez wycofujące się wojska polskie, czy też żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej - czytamy w opisie.
Wystawa zostanie oficjalnie otwarta z okazji Nocy Muzeów (17 maja). Tego dnia o godzinie 19:00 można ją zwiedzić w towarzystwie kuratora - dr. Krzysztofa Gwoździa. Podczas Nocy Muzeów wstęp do obiektu na wszystkie ekspozycje jest bezpłatny. Wystawa potrwa kilka miesięcy, do 28 września 2025 roku.
Noc Muzeów w Tarnowskich Górach
17 maja w wielu miastach Polski atrakcje, instytucje, zabytki czy galerie będzie można zwiedzać w późniejszych niż zwykle godzinach. Organizatorzy przygotowują także dodatkowe atrakcje. Nie inaczej będzie w naszym mieście. Do zwiedzania zapraszają Muzeum w Tarnowskich Górach oraz Kościół Zbawiciela. Na rynku od godziny 17:00 do 21:00 spotkamy grupy rekonstrukcyjne i tematycznie związane z wojskowością.
W tym roku zapraszamy przede wszystkim na nowo otwartą wystawę "Uwikłani. Losy mieszkańców powiatu tarnogórskiego w czasie II wojny światowej". Wydarzenia w ramach Nocy Muzeów odbędą się nie tylko w Muzeum, ale także na Rynku i w Kościele Zbawiciela. Oprócz bezpłatnego wstępu na nasze wystawy dla zwiedzających przygotowaliśmy m.in. koncert, stanowiska grup rekonstrukcyjnych i tematycznych oraz wykłady - zachęcają organizatorzy.

Może Cię zainteresować:
Muzuem w Tarnowskich Górach szykuje się na Noc Muzeów. Tym razem w wojskowych klimatach

Może Cię zainteresować: