Jak wyglądają kontrole hamulców w pociągach Kolei Śląskich?

Pociągi Kolei Śląskich pokonują wiele kilometrów i to każdego dnia. Nic więc dziwnego, że pracownicy spółki dokonują regularnych przeglądów elektrycznych zespołów trakcyjnych, przecież bezpieczeństwo jest najważniejsze. Naturalnie nasuwa się pytanie, jak wyglądają kontrole hamulców w pociągach KŚ? Szczegóły poniżej.

DSC 6893

Próba hamulcowa w każdym pociągu KŚ

Zgadza się! W każdym pojeździe eksploatowanym przez Koleje Śląskie, minimum co 24 godziny wykonywana jest szczegółowa próba hamulca. Jak można się słusznie domyślać, jej głównym zadaniem jest potwierdzenie prawidłowości działania hamulców w pociągu.

Warto podkreślić, że pojazd, który nie przeszedłby próby szczegółowej, nie mógłby być eksploatowany. W „Instrukcji obsługi, utrzymania i eksploatacji hamulców w pojazdach kolejowych” (tj. w ramach systemu bezpieczeństwa przewoźnika), szczegółowo opisano niezbędne czynności, jakie należy wykonać przy kontroli poprawności działania hamulców.

Każdorazowa uproszczona próba hamulca

Co istotne, stwierdzenie nieprawidłowości w działaniu hamulca jest równoznaczne z wycofaniem pojazdu z dalszej eksploatacji na czas jego naprawy. Dodatkowo na stacjach zwrotnych w trakcie eksploatacji pojazdów, każdorazowo przeprowadza się uproszczoną próbę hamulca. Dlaczego? Cóż, wykonywanie tych prób za każdym razem, pozwala potwierdzić prawidłowości działania hamulców w pojeździe, a także zapewnia bezpieczeństwo wszystkim pasażerom pociągów Kolei Śląskich.

Kto może przeprowadzić kontrolę?

Dobre pytanie. W wykonywaniu szczegółowej próby hamulca bierze udział maszynista i rewident taboru lub kierownik pociągu. Maszyniście nie wolno uruchomić pociągu, jeśli nie dysponuje dokumentem potwierdzającym wykonanie z wynikiem pozytywnym próby hamulców.

Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich lat nie odnotowano w taborze Kolei Śląskich zgłoszeń dotyczących zupełnego braku zadziałania hamulca elektropneumatycznego i pneumatycznego.

Koleje Śląskie – stawiają na rozwój!
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | X


Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon