Jeden wóz dla Tarnopolu, drugi - dla Orzecha. Strażacy z gminy Świerklaniec podzielili się swoim sprzętem

Druhowie z gminy Świerklaniec postanowili posłać dobro dalej w świat, a konkretnie - za wschodnią granicę. Wysłali na Ukrainę wóz załadowany pomocą humanitarną.

Orzech dla Tarnopolu

W zeszłym tygodniu z gminy Świerklaniec wyruszył 20-letni lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Lublin 2.

- Decyzja była jednogłośna, podjęta bez zbędnej zwłoki i w poczuciu, że ten mający już swoje lata, ale dobrze utrzymany, Lublin 2 może służyć ukraińskim strażakom. Ciekawostką jest to, że 20 lat temu strażacy z Tarnopola gościli w Polsce u strażaków właśnie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzechu - wspominają przedstawiciele gminy.

Sam wóz jest oczywiście darem, ale wolne miejsce również nie pozostało puste. Do pojazdu zapakowano m.in. śpiwory, karimaty, koce, środki higieniczne, żywność, plecaki i zabawki dla dzieci.

W ramach wspólnej akcji zaangażowało się wiele osób: druhowie z OSP Orzech, radny Gminy Świerklaniec Łukasz Lesik, pracownicy Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach i Urzędu Miasta Radzionków, Przewodniczący Rady Gminy Świerklaniec Jarosław Wasążnik, sołtys Orzecha Michał Nolewajka i wójt Świerklańca Marek Cyl.

22 kwietnia gmina przekazała informację, że pojazd dotarł do adresatów.

- Strażacy z jednostki z Tarnopola przesyłają podziękowania. Są bardzo wdzięczni za ten dar, bo ze względu na trwającą obronę Ukrainy miejscowa straż ma spore braki sprzętowe - podali urzędnicy.

Nowy sprzęt dla OSP Orzech

Wczoraj, 25 kwietnia, druhowie otrzymali promesę w wysokości 150 tysięcy zł ze środków KSRG / MSWiA na zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Dotację dostało również 47 jednostek. Łączna kwota dofinansowania zakupu 10 ciężkich, 30 średnich i 8 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych to prawie 38 mln złotych.

Nabycie wymienionego sprzętu wspomoże Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wykorzystane zostaną także środki własne samorządów i OSP.

W przypadku Orzecha gmina wspomoże inwestycję kwotą w wysokości 110 tysięcy zł, natomiast samym strażakom we współpracy z mieszkańcami i sympatykami udało się uzbierać 40 tysięcy zł.

- W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy mieli swój wkład w realizację i ostatecznie sukces operacji pt. nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy - cieszą się druhowie. - Mamy nadzieję, że nowy samochód przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa w całej gminie - zapowiadają.

Warto dodać, że promesę na zakup sprzętu strażackiego otrzymała również jednostka OSP Pyrzowice z terenu gminy Ożarowice.

OSP Nakło Śląskie dla Ukrainy 3

Może Cię zainteresować:

Strażacy na granicy. Druhowie z Nakła Śląskiego jako wolontariusze w Medyce

Autor: Urszula Gołkowska

28/03/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon