Jesteśmy wysoko w rankingu zamożności polskich miast

Tarnowskie Góry z roku na rok radzą sobie coraz lepiej. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Zgodnie z najnowszym zestawieniem zamożności polskich samorządów, nasze miasto jest 47. na 267 polskich miast, będących siedzibą powiatów. Zdobyło tym samym trzecie miejsce w województwie śląskim!

Tgpanorama

Ranking najbogatszych polskich samorządów opracował tradycyjnie prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie obiektywnych danych z Głównego Urzędu Statystycznego. W zestawieniu tym uwzględniono tylko dochody własne i otrzymywane subwencje, natomiast pominięte zostały wpływy z dotacji celowych, w tym funduszy unijnych. Dlaczego? Okazuje się, że dotacje unijne znacząco wpływają na wysokość dochodów, ale mają charakter chwilowy i nie przekładają się na trwały wzrost zamożności.

Które polskie województwo jest najbogatsze? Okazuje się, że najzamożniejsze jest mazowieckie (tu zamożność na osobę wynosi 420,97 zł) i to ono od kilku lat wiedzie prym w tej kategorii. Z kolei miano najbiedniejszego otrzymało w tym roku województwo warmińsko-mazurskie, które w spadło z 14. lokaty na 16. Jak wypadło nasze województwo? Śląskie awansowało z 12. lokaty na siódmą (zamożność 251,67 zł na osobę).

W przypadku miast powiatowych Tarnowskie Góry są 47. i uzyskały trzeci wynik w województwie śląskim – za Mikołowem (rekordowe 5 miejsce!) i Cieszynem (27 lokata).
– Ranking jest istotny, bowiem nie tylko ujmuje dochody własne i subwencje otrzymywane przez miasto, ale bierze również pod uwagę zdolność inwestycyjną gmin i umiejętność ograniczania wydatków bieżących – zaznacza Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych.

Jeszcze w 2008 miasto znajdowało się na 212 pozycji. W ciągu ostatniej dekady sytuacja diametralnie się zmieniła, a Tarnowskie Góry odnotowują sukcesywny wzrost zamożności. W 2016 uplasowały się na 63. miejscu, w 2017 na 53., a w ubiegłym roku zaliczyły ogromny sukces awansując na 47. pozycję.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry budżet partycypacyjny 2023

Startuje budżet partycypacyjny na 2023 rok

Literalnie.fun - jak zagrać

Gra tarnogórskich uczniów podbija Internet!

Tarnowskie Góry 30.01.2022

Podsumowanie tygodnia 24-30.01.2022

Tarnowskie Góry szpital

Informacja dla pacjentów WSP. Placówka ogłasza dzień wolny

Tarnowskie Góry, ruch rowerowy

Tarnowskie Góry bardziej rowerowe? Radni piszą do burmistrza

Tarnowskie Góry, hałda popłuczkowa

Fotopułapki na hałdzie popłuczkowej? Propozycje tarnogórzan

Rondo im. SMZT

Pomysły dotyczące nowego ronda w Tarnowskich Górach