Jeszcze jeden mural w Tarnowskich Górach? Michał Sporoń zbiera poparcie

W naszym mieście mogłaby powstać jeszcze jedna duża grafika. Projekt jest już nawet gotowy. Radny powiatowy Michał Sporoń szuka zainteresowanych tym pomysłem.

Tarnowskie gory mural

Maszyna parowa na ścianie

Od kilku miesięcy tarnogórzanie z zainteresowaniem śledzą sprawę nowego muralu, jaki pojawi się przy ulicy Opolskiej obok parkingu po dawnym Tarmilo. Temat ten przypomniał także inny pomysł, również związany z ciekawą grafiką w przestrzeni publicznej.

Kilka lat temu padła propozycja, by na ścianie budynku obok Urzędu Miasta przy ul. Sienkiewicza pojawił się mural. Projekt powstał przy współpracy z artystami Sylwią Gizą oraz Michałem Reinerem. Grafika przedstawiała maszynę parową, która odegrała znaczną rolę dla rozwoju górnictwa i przyczyniła się do wzrostu znaczenia naszego miasta w drugiej połowie XVIII wieku. Niestety inicjatywy nie udało się zrealizować.

- Z projektem udaliśmy się wraz z wszystkimi zainteresowanymi osobami na umówione spotkanie do UM. Dlaczego dzisiaj ta ściana wciąż jest szara i smutna? Każda strona ma swoją wersję... Moim zdaniem zabrakło odrobiny dobrej woli... Być może kiedyś uda się ten zamysł zrealizować, byłby to naprawdę wspaniały sposób na przyciągnięcie turystów w tę stronę miasta - tłumaczy Zofia Lesiewicz, przewodniczącej Rady Dzielnicy Śródmieście-Centrum.

Niedawno temat muralu znów odżył. Tarnogórzanom przypomniał o nim radny powiatowy Michał Sporoń.

- Kto jest za projektem muralu Sylwii Gizy na ścianie koło UM w TG, daje znać, opowiada wśród Swoich, a może także udostępnić zdjęcie. Ten mural łączy historię z nowoczesnością myślenia o sztuce miasta - street arcie. To najlepszy hołd dla naszych Przodków i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które dba o Ich dziedzictwo. Nikt odwiedzający TG nie przeoczy tego miejsca - czytamy na facebookowym profilu radnego.

Zdania na temat nowej, wielkiej grafiki w sercu miasta są podzielone. Jedni całym sercem popierają tę inicjatywę, inni stwierdzają, że zbyt wiele murali też być nie powinno. Czy cała sprawa skończy się na dyskusjach, a może przedsięwzięte zostaną kroki w celu realizacji projektu? Czas pokaże. Aktualnie każdy mieszkaniec może wziąć udział w głosowaniu dotyczącym ściany budynku przy ulicy Opolskiej. Przypomnijmy, że odbywa się ono za pośrednictwem Internetu na stronie Urzędu Miasta. Do wyboru jest pięć prac zainspirowanych starymi plakatami gwarkowskimi. Rozpoczęte głosowanie potrwa do 15 maja. Praca, która uzyska największą liczbę głosów, otrzyma 15 punktów, kolejna - 10, a ostatnia - 5. Komisja dołączy do nich także swoje oceny i na tej podstawie finalnie wybrany zostanie laureat. Poznamy go do 30 maja.

Mural w Tarnowskich Górach. Głosowanie rozpoczęte!

fot. Michał Sporoń

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tg mural

Mural w Tarnowskich Górach. Głosowanie rozpoczęte!

Nowy mural w Parku Repeckim

W Tarnowskich Górach spotkamy Wisławę Szymborską

Nowy mural w Tarnowskich Górach

Kolejny mural w Tarnowskich Górach

Srebrne Skrzydło dla UTW Tarnowskie Góry

Srebrne Skrzydło dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Tarnowskie Góry 2022 01 21 T130437 428

Ratusz chce wesprzeć tarnogórski zabytek

Tarnowskie gory info tg

Podsumowanie tygodnia 03.-09.05. Najciekawsze...

Tarnowskie gory mural

Mural w Tarnowskich Górach. Konkurs na projekt...