Jezioro Nakło-Chechło. Dojazd, plaża, przydatne informacje

Najpopularniejszy zbiornik wodny należący do gminy Świerklaniec rozpoczął sezon letni. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się nad zalew?

Naklo chechlo zalew

Nakło-Chechło 2021

Gdyby zapytać mieszkańca powiatu tarnogórskiego o najbardziej znane miejsce wypoczynku nad wodą, z pewnością wskazałby na Zalew Nakło-Chechło. Nic w tym dziwnego. Każdego roku i w trakcie sezonu, i poza nim, ściągają tam tłumy wczasowiczów z pobliskich miejscowości, a także z innych gmin Metropolii.

Zapewne także w tym roku zalew będzie cieszył się popularnością. Sprzyjają temu nowe poluzowania dotychczasowych obostrzeń epidemiologicznych. Na plażach i dróżkach wokół zbiornika wodnego znów zobaczymy wypoczywających mieszkańców naszego powiatu oraz turystów - od wczoraj już oficjalnie bez maseczek. Mimo że wiele osób kojarzy Nakło-Chechło z tłumami ludzi, można doświadczyć tutaj także chwili spokoju i ciszy. W tym celu warto wybrać się nad zalew wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Parking

Nad zalew możemy dostać się na kilka sposobów. Wiele osób, zwłaszcza z dalszych stron, zdecyduje się na przyjazd samochodem. Brzegi zbiornika znajdują się tuż obok drogi numer 908 (ul. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego). Przy zalewie znajdziemy co prawda miejsca parkingowe, jednak musimy liczyć się z tym, że możemy zostać poproszeni o uiszczenie opłaty. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na przyjazd, warto skręcić w małą dróżkę za ulicą Rekreacyjną (w stronę Miasteczka Śląskiego) i dojechać do małego, starego budynku "Przystań", gdzie znajduje się mało znany parking.

Tarnowskie Góry. 7 ciekawych miejsc na sesję fotograficzną

Dojazd

Nakło-Chechło może stanowić także cel wycieczki rowerowej. Możemy skorzystać na przykład z trasy Leśno Rajza. Prowadzi ona przez pół naszego powiatu: od Świerklańca przez Kalety po Tworóg, a nawet dalej. Ładna, majowa pogoda zachęca do wyruszenia w podróż ekologicznym jednośladem.

Nad zalew dostaniemy się także autobusem. Niedaleko znajduje się przystanek Lasowice Zalew (na żądanie). Obsługuje on linie: 615 (Miasteczko Śląskie Osiedle - Rybna Lotników), 614 (Miasteczko Śląskie Osiedle - Rybna Lotników), 151 (Tarnowskie Góry Dworzec - Miasteczko Śląskie Huta), 145 (Tarnowskie Góry Dworzec - Bibiela Pętla) oraz 87 (Tarnowskie Góry Dworzec - Żyglin Kościół).

Z pewnością najciekawszym sposobem dostania się nad Nakło-Chechło jest podróż wąskotorówką. W maju tego roku pociąg co prawda nie kursuje jeszcze na całej długości trasy, ale mamy nadzieję, że w następnych tygodniach dostępne będą już wszystkie stacje. Więcej informacji na temat tarnogórskiej wąskotorówki znaleźć można TUTAJ.

Restauracje i bary

Dookoła zalewu zbudowano asfaltową drogę. Spacerując nią po jednej stronie będziemy mieli wodę i plaże, po drugiej natomiast las i... wiele mniejszych czy większych lokali gastronomicznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są tutaj bardziej eleganckie budynki, takie jak na przykład restauracja Hrabina Wrońska, ale także mniejsze punkty jak Bar u Adika czy dobrze znana Costa Del Chechło.

Warto wspomnieć, że w tej samej gminie znajduje się także inny ciekawy zbiornik wodny - Jezioro Świerklaniec (Kozłowa Góra).

Tarnowskie Góry. Jeziora i zalewy, które warto odwiedzić

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon