Kalety i Miasteczko Śląskie jako "Gminy Dobre do Życia". Tak wskazuje nowy ranking

Znamy już wyniki badania zainicjowanego przez Serwis Samorządowy PAP. Na liście bardzo wysoko znalazły się dwa miasta powiatu tarnogórskiego.

UM Kalety
Projekt bez tytułu 2022 12 05 T145813 240

Gdzie dobrze się mieszka?

2 grudnia oficjalnie zaprezentowano wyniki rankingu "Gmina Dobra do Życia". Jego twórcy wzięli pod lupę wszystkie 2477 polskich gmin. Podzielono je na pięć kategorii:

  • miasta na prawach powiatu
  • strefy podmiejskie miast na prawach powiatu
  • gminy z siedzibą powiatu ziemskiego
  • gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców
  • gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców

Badacze uwzględnili aż 63 kryteria oceny samorządów. Wśród analizowanych kwestii znalazły się między innymi: poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastruktura kulturalna, przeciętne wynagrodzenie czy walory estetyczne krajobrazu.

Nadrzędnym celem raportu jest próba oceny stanu zaspokojenia potrzeb społecznych w Polsce na możliwie niskim stopniu dezagregacji przestrzennej gmin. Niezależnie od szerszych terytorialnie procesów gospodarczych to bowiem samorządy w znacznym stopniu odpowiadają za stan zaspokojenia usług publicznych. Tak więc prezentowany ranking gmin jest wypadkową trendów regionalnych, często zawartej w tym geograficznej renty lokalizacyjnej, ale także polityki społecznej władz lokalnych, wreszcie samych mieszkańców - czytamy w opisie badania.

Kalety i Miasteczko Śląskie wśród najlepszych

W zaprezentowanym zestawieniu na bardzo wysokich miejscach znajdziemy dwa miasta naszego powiatu w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców. Kalety zdobyły szóste miejsce, natomiast Miasteczko Śląskie - dziesiąte.

Tarnowskie Góry rynek

Może Cię zainteresować:

Poznajcie ranking "Liderzy inwestycji". Jak wysoko znalazły się gminy powiatu tarnogórskiego?

Autor: Urszula Gołkowska

14/10/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon