Kiedyś to było... Znaleźliśmy archiwalne filmy. Zobaczcie, jak bawili się tarnogórzanie 60 lat temu

Pochód na rynku, wybory miss piękności i... mieszkańcy na dachach. Tak kiedyś wyglądało święto Srebrnego Miasta. Jakie jeszcze tajemnice skrywają stare nagrania?

Muzeum w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach na archiwalnych fotografiach

Tarnogórska podróż w czasie

Za tydzień o tej porze będziemy już bawić się podczas tegorocznej edycji Gwarków. Czas oczekiwania może umilić nam mała wycieczka o kilka dekad wstecz.

Pierwsze Gwarki odbyły się w roku 1957. Za organizację imprezy odpowiadało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które jest z nią bardzo związane do dziś. Już kilka lat po pierwszej odsłonie wydarzenie cieszyło się niemałą popularnością. Zresztą zobaczcie te tłumy gości!

Rok 1976 był dla naszego miasta szczególny. 5 września – w 450. rocznicę nadania Tarnowskim Górom aktu wolności górniczej – swoje drzwi przed turystami otwarła Zabytkowa Kopalnia Srebra. Ten wielki sukces świętowano podczas odbywających się Gwarków.

Lata 80. przyniosły wiele zmian, także w Tarnowskich Górach. Zobaczcie, jak zorganizowano Gwarki w roku 1988.

W roku kolejnym, ze względu na trudną sytuację gospodarczą, święto miasta się nie odbyło. Za to już w roku 1990 bawiono się jak najbardziej.

Tę edycję z pewnością pamiętacie doskonale. Po covidowej przerwie i Gwarkach w formie online impreza powróciła do tarnogórskiego centrum. Zorganizowana z mniejszym rozmachem, ale jednak stacjonarnie, przyciągnęła niemało gości. Co prawda zabrakło tradycyjnego pochodu, lecz historyczne postacie i tak można było spotkać w okolicach rynku.

Jak będzie w tym roku? Zobaczymy! Impreza potrwa cztery dni, na scenie pojawią się popularni muzycy, zaplanowano także zlot food trucków i inne atrakcje. Cały harmonogram znajdziecie poniżej.

Gwarki 2022

Może Cię zainteresować:

Gwarki 2022. W tym roku będą to aż 4 dni, wystąpią m. in.: Smolasty, Roksana Węgiel i Mrozu

Autor: Martyna Urban

16/08/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon