Kolej na lotnisko. Przełomowy moment w rozwoju regionalnego transportu pasażerskiego

Dziś w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego odbyła się konferencja prasowa, poświęcona uruchomieniu nowego połączenia kolejowego, które zapowiada się jako kluczowa inwestycja w regionalnym transporcie pasażerskim. Projekt “Kolej na Lotnisko” nie tylko wprowadza nową trasę, lecz również liczne udogodnienia, umożliwiające bezproblemowe dotarcie do Portu Lotniczego w Pyrzowicach. Ta inicjatywa jest korzystna dla podróżnych docierających do KTW Airport w celach wakacyjnych, jak i biznesowych. Skorzystają na nim także mieszkańcy sąsiednich gmin. Pierwsze połączenie zaplanowano na 10 grudnia!

Image00004

Umowa Województwa Śląskiego z Kolejami Śląskimi o świadczenie usług kolejowych przewozów pasażerskich została zawarta na okres od 10 grudnia 2023 roku do 14 grudnia 2030 roku.

Spółka Koleje Śląskie zwyciężyła w przetargu na obsługę trasy Częstochowa – Tarnowskie Góry, przechodzącej przez Zawiercie i lotnisko w Pyrzowicach. Z Zawiercia do lotniska podróżować będziemy zaledwie 23 minuty.

Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, określił ten projekt jako historyczny krok, wyrażając przekonanie, że połączenie to będzie się rozwijać dynamicznie, z uwzględnieniem rosnącego zainteresowania transportem regionalnym. Uruchomienie połączenia kolejowego do lotniska Katowice w Pyrzowicach to rozwiązanie, które ułatwi mieszkańcom dotarcie do portu lotniczego w komfortowych warunkach i zwiększy potencjał samego lotniska. To większa dostępność i lepsza komunikacja, ale także szansa na rozwój gospodarczy, w kontekście usprawnienia transportu towarowego.

Pierwszy etap transportu kolejowego do Katowice Airport obejmuje trasę z Tarnowskich Gór do Pyrzowic, natomiast kolejnym krokiem będzie doprowadzenie linii z Katowic, największego ośrodka miejskiego w regionie. Aktualny układ stacja kolejowa – terminale nie jest ostatecznym rozwiązaniem, ponieważ planuje się budowę terminala pasażerskiego naprzeciwko stacji kolejowej. Dodatkowo, między stacją a nowym terminalem powstanie centrum przesiadkowe z miejscami dla autobusów, autokarów i busów. Stacja kolejowa, centrum przesiadkowe i terminal zostaną połączone tunelem.

Pociągi będą posiadały co najmniej 150 miejsc siedzących i osiągały prędkość maksymalną 140 km/h. Wszystkie perony na stacjach zostaną dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Artur Tomasik, reprezentujący lotnisko, podkreśla istotę inwestycji dla rozwoju regionu.

Planowane zwiększenie liczby pasażerów do 7,5 mln w 2028 roku przewiduje także wzrost zatrudnienia w Pyrzowicach do 8 tysięcy osób. Budowa kolejnego terminala, połączonego ze stacją kolejową, plan budowy centrum przesiadkowego i tunelu, z którego będą mogli korzystać podróżni, będzie znakomitym rozwiązaniem – mówi prezes lotniska.
Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich, zaznacza, że w październiku Kolejom Śląskim udało się przewieźć 2 mln pasażerów, a do końca roku planuje się przewiezienie 20 mln pasażerów, co świadczy o rosnącej popularności kolei w regionie. Nowy szlak, oznaczony jako S9, obejmie trasę z Tarnowskich Gór do Pyrzowic Lotniska, przechodząc przez Siewierz, Porębę, Zawiercie, Myszków, aż do Częstochowy. Planuje się uruchomienie 10 par przewozów na tym szlaku. Dodatkowo, drugi szlak S9 poprowadzi z Częstochowy do Tarnowskich Gór, obejmując Myszków, Zawiercie, Porębę, Siewierz, Pyrzowice Lotnisko. Również na tym szlaku planuje się obsłużyć 10 par przewozów. Terminy przejazdu testowego zostały ustalone na dni 4-8 grudnia.

Na razie nie będzie możliwości uruchomienia bezpośredniego połączenia do lotniska z Katowic z powodu planowanych prac na Węźle Katowickim, który ma być całkowicie przebudowany. Trwa obecnie inwestycja na linii łączącej Katowice z Tarnowskimi Górami, aż do jej zakończenia dojazd z Katowic będzie niemożliwy. Bezpośredni dojazd z Katowic planowany jest w listopadzie lub grudniu przyszłego roku.

Już teraz dostępny jest rozkład jazdy na pierwszy cykl połączenia, który będzie obowiązywał od 10 grudnia bieżącego roku do 9 marca 2024 roku. Pierwszy pociąg z Zawiercia do Lotniska Pyrzowice ma wyruszyć o 00:52, a na miejscu być o 01:12. Kolejne połączenia są zaplanowane na godziny 03:38-03:59, 05:41-06:04, 08:08-08:30, 11:05:11:26, 13:58:14:19, 15:52:16:14, 18:07:18:29, 19:35:19:57, 21:56:22:18.

Powrotny z Lotniska Pyrzowice do Zawiercia kolejno: 02:28-02:50, 05:44:06:06, 07:58-08:23, 09:31-09:54, 12:19-12:41, 15:42:16:06, 17:43-18:05, 19:24-19:50, 19:58-22:07 (2 przesiadki), 21:47:22:10.

Warto przypomnieć, że Koleje Śląskie oprócz połączenia na katowickie lotnisko, obsługują potoki podróżnych w całym województwie. Dzisiejsza konferencja była także poświęcona rozstrzygnięciu postępowania na zakup nowych pojazdów dla przewoźnika. Aby podróż odbywała się w komfortowych warunkach KŚ planują zakup 22 nowoczesnych składów kolejowych o wartości 1,57 mld zł, z opcją zakupu dodatkowych 8 składów.

Nowy tabor spełni najnowsze standardy rynku kolejowego, oferując wygodę podróżowania. Wyposażony w nowoczesne systemy informacyjne, zapewni bezpieczeństwo i komfort podróżnym, jednocześnie będąc przyjaznym dla środowiska poprzez zastosowanie ekologicznych rozwiązań. Nowe rozwiązania wspierające pracę maszynisty mają przyczynić się do optymalizacji kosztów eksploatacji.

Wprowadzenie nowej trasy kolei na lotnisko to z pewnością kamień milowy w rozwoju regionalnego transportu pasażerskiego, który ułatwi przemieszczanie się podróżnym. Oczekuje się, że inwestycja przyczyni się do znacznego wzrostu popularności transportu kolejowego, stając się kluczowym elementem infrastruktury regionu.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon