Koleje Śląskie – dlaczego zdarzają się sytuacje, w których pociągi nie są ze sobą skomunikowane?

Koleje Śląskie stale się rozwijają, co widać po nowych połączeniach kolejowych, czy udogodnieniach dla pasażerów. Niemniej, to właśnie oni często zadają sobie pytanie - dlaczego zdarzają się sytuacje, w których pociągi nie są ze sobą skomunikowane? Cóż, wynika to z dwóch zasadniczych przyczyn. Poznajcie je.

Koleje Śląskie Trasa S1 web 0046

Po pierwsze: modernizacja sieci kolejowej

Nie da się nie zauważyć, że w województwie śląskim trwa wiele prac modernizacyjnych sieci kolejowej. Co za tym idzie, pociągi muszą kursować w ramach tzw. zastępczych rozkładów jazdy i to z wieloma ograniczeniami (np. jazda po jednym torze, z wydłużonym czasem przejazdu). W efekcie pociągi mają określone sloty czasowe, w których mogą wjechać w stację przesiadkową.

Pociąg, na który pasażerowie pragną się przesiąść ma również konkretny slot. I tu pojawia się pytanie, dlaczego lepiej nie zamienić się trasami z innym pociągiem? Czasami istnieje taka możliwość. Wówczas pociągi Kolei Śląskich rzeczywiście zamieniają się trasami z innymi pociągami. Niestety, równie często zdarza się, że w interesującym slocie jedzie pociąg wyższej kategorii.

Utrzymanie skomunikowania wiąże się z koniecznością jazdy w planie następnego pociągu, co mija się z celem. Powoduje to brak możliwości skomunikowania wybranych pociągów. Oczywiście ograniczeniami są też odcinki linii kolejowych z jednym torem, po którym jeździ się w obu kierunkach. Wtedy ograniczone możliwości ruchowe również utrudniają realizację wszystkich skomunikowań.

Po drugie: niewystarczająca ilość połączeń

Niestety, niewystarczająca ilość połączeń na danym odcinku znacznie utrudnia właściwe skomunikowanie pociągów. Jak można się słusznie domyślać, wynika to z wielu przyczyn. Z jednej strony, jest to brak wystarczającej przepustowości, czyli brak możliwości uruchomienia większej ilości pociągów. Przecież odcinek, po którym jedzie pociąg, nie zmieści już więcej kursów.

Z drugiej strony, ograniczone możliwości finansowe i taborowe to równie istotna przyczyna. Pomimo bardzo dużych nakładów finansowych na kolej w województwie śląskim, budżet organizatora nie jest nieskończony. Rozwiązaniem problemu mogłaby być obniżka stawek dostępu do infrastruktury, po której jeżdżą pociągi i obniżka cen energii. Wówczas można za taką samą pulę pieniędzy uruchomić więcej pociągów. Niemniej, należy mieć na uwadze, że infrastruktura kolejowa w województwie śląskim (w wyniku już zakończonych prac modernizacyjnych), ma wysokie stawki dostępu, co przekłada się na wyższe koszty uruchomienia pociągów.

Koleje Śląskie – by podróżowało się lepiej i bezpieczniej
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | TWITTER

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Historia nie musi być nudna dla młodzieży. Przykład? Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Historia nie musi być nudna dla młodzieży

Www krzeminskifoto com IMG 5909

Lech Wałęsa o Pawle Kobylińskim: “Proszę byście go poparli

Koleje Śląskie poszukują wykwalifikowanych pracowników

Koleje Śląskie poszukują wykwalifikowanych pracowników!

Inwestycje mieszkaniowe slask

Topowe inwestycje mieszkaniowe na Śląsku

Gdzie przechować rzeczy po zalaniu mieszkania?

Gdzie przechować rzeczy po zalaniu mieszkania?

Polski sernik w czołówce światowych rankingów!

Polski sernik w czołówce światowych rankingów!

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe. Sprawdź te oferty

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe