Kolejna lampa solarna zdewastowana przez złodziei

W miniony weekend doszło do aktu wandalizmu w gminie Świerklaniec. Po raz kolejny zniszczono część instalacji fotowoltaicznej.

Zniszczona latarnia

„Wandalizm, złodziejstwo, głupota...”

Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w nocy z 8. na 9. sierpnia (sobota/niedziela) przy ulicy Lasowickiej w Nowym Chechle. Stojąca przy drodze lampa została powalona na ziemię i zdewastowana.

- Skradziono z niej wartościowy akumulator. Doszczętnie zniszczone zostały dwa ogniwa solarne. Wymiany wymaga także jej fundament - czytamy w komunikacie Urzędu Gminy Świerklaniec. - Wandalizm, złodziejstwo, głupota… - komentują sprawę urzędnicy.

O zdarzeniu została już poinformowana policja. Wszyscy, którzy mogli być świadkami zajścia, proszeni są o osobisty kontakt z komisariatem w Radzionkowie lub pod numerem telefonu: 323 892 510.

To już nie pierwszy raz

Zniszczona w weekend lampa była warta aż 11 tysięcy złotych. Jednak podobne akty wandalizmu w gminie miały już miejsce wcześniej. Kradzieży akumulatora i zniszczenia instalacji dokonano na ulicy Dębowej w Świerklańcu. W maju tego roku łupem miała się też stać lampa stojąca przy ulicy Lasowickiej w Nowych Chechle. Na szczęście, wtedy złodziejom udało się zniszczyć tylko mocowanie pokrywy.

Słoneczna gmina

W ciągu ostatnich lat Świerklaniec brał udział w projektach, które umożliwiały pozyskanie dofinansowania na zainstalowanie paneli słonecznych. Dzięki tym programom fotowoltaika pojawiła się między innymi na budynku Urzędu Gminy, szkołach oraz domach mieszkańców.

- Działania takie wpisują się w proekologiczną politykę prowadzoną przez Świerklaniec. W ramach programu „Słoneczna Gmina” mieszkańcy uzyskali dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych - mówił Marek Cyl podczas inauguracji programu. - W miejscach, w których w naszej gminie nie ma oświetlenia drogowego, stanie także ponad 50 lamp solarnych - dodawał wójt gminy.

Dzięki wsparciu finansowemu z “Funduszu Solidarności” Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udało się zamontować wspomniane instalacje. Szkoda, że dwie z nich w tak krótkim czasie zostały zniszczone. Aktualnie gmina Świerklaniec we współpracy z policją stara się rozwiązać problem dewastacji nowych urządzeń.

- Wandalom i złodziejom mówimy stanowcze: nie - czytamy w komunikacie urzędu.

fot. Urząd Gminy Świerklaniec

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry zaginiona nastolatka

Szczęśliwy finał poszukiwań. Nastolatka odnaleziona

Tarnowskie Góry, ratusz

Nowe przepisy dotyczące wynagrodzeń samorządowców

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie tygodnia 18-24.10. Co wydarzyło się w powiecie?

Zniszczona lampa solarna w Nakle Śląskim

Kolejny akt wandalizmu w gminie Świerklaniec

Punkt Paszportowy w Tarnowskich Górach

Punkt Paszportowy w Tarnowskich Górach zmienia zasady wizyt

Plac zabaw w Starych Tarnowicach

Powstaje plac zabaw w Starych Tarnowicach

Dworzec kolejowy w Tarnowskich Górach

Ekologia i linia kolejowa Tarnowskie Góry - Zawiercie