Kolejny gwarek w Tarnowskich Górach. To już dziesiąta figura w naszym mieście

Za nami tegoroczna Barbórka, a co z tym związane, także odsłonięcie nowej rzeźby. Do grona tarnogórskiej rodziny górniczej dołączył nowy członek. Znajdziemy go na Osadzie Jana.

Nowy gwarek w Tarnowskich Górach

Tradycji stało się zadość. W naszym mieście podczas obchodów barbórkowych światło dzienne ujrzała nowa figura przedstawiająca gwarka. Kolejnego, dziesiątego górnika, spotkamy na Osadzie Jana, a dokładniej na skwerze przy ul. Kopernika i Stromej. Uroczyste odsłonięcie rzeźby odbyło się w sobotę, 3 grudnia, po Mszy świętej w intencji górników w kościele pw. MB Uzdrowienie Chorych.

- To pierwszy z naszych gwarków, na którym można tłumaczyć dzieciom, co to są te mityczne pyrlik i żelosko widoczne w górniczym i miejskim herbie - mówił podczas sobotnich obchodów burmistrz Arkadiusz Czech.
- Ten herb, kopla, widoczny jest w naznaczonych górnictwem miejscach, zawsze też widoczny jest na szczycie wież wyciągowych czynnych kopalni. Kiedy "gruby" się zamykają, herb z wieży znika - dodawał Stanisław Karcz, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Barbórka pochodzi z... Tarnowskich Gór? Od Bractwa św. Barbary po wpis na Listę UNESCO

W Tarnowskich Górach powoli powstaje cała kolekcja gwarków. Być może kiedyś zostaną połączone szlakiem czy trasą turystyczną. Pozostałe figury znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • Centrum, ul. Krakowska
  • Centrum, Rynek
  • Centrum, dworzec autobusowy
  • Centrum, ul. Kaczyniec
  • Centrum, ul. Opolska
  • Repty Śląskie, ul. Waliski
  • Bobrowniki Śląskie, ul. Główna
  • Stare Tarnowice, ul. Niedziałkowskiego
  • Opatowice, ul. Pastuszki

Barbórka w Tarnowskich Górach

Mimo że 4 grudnia już za nami, Miasto Gwarków nie kończy świętowania. Jednym z ciekawszych punktów tegorocznych obchodów będzie Górnicza Parada. Wezmą w niej udział między innymi pasjonaci ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Towarzyszyć im będą muzycy z górniczej orkiestry z Miechowic. Uczestnicy przejdą z placu Wolności na Rynek. Tam, starym zwyczajem, powitają ich władze miasta. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 11 grudnia. Więcej na ten temat w poniższym artykule.

Barbórka Tarnowskie Góry

Może Cię zainteresować:

Parada górnicza i nowy gwarek, czyli Barbórka w Tarnowskich Górach 2022

Autor: Urszula Gołkowska

24/11/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon