Kolejny protest w Tarnowskich Górach. Temat aborcji powraca

W naszym mieście znów może być gorąco. Postulaty Strajku Kobiet po roku przerwy rozbrzmią na ulicach.

Strajk Kobiet w Tarnowskich Górach

To miała być wojna

Przypomnijmy, że od wydania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji minął już prawie rok. W centrum Tarnowskich Gór gromadziło się wielu niezadowolonych mieszkańców. Z biegiem czasu pojawiało się ich coraz mniej, choć grupa najbardziej wytrwałych kontynuowała spotkania na ulicy Piastowskiej. O tym, jak wyglądały pierwsze demonstracje można przeczytać w artykule: "Gorący weekend w Tarnowskich Górach. Protestujący na ulicach".

Demonstracja w TG

Temat aborcji znów powróci w przestrzeni publicznej. Lokalny działacz Młodych Socjaldemokratów Wacław Jan Kroczek planuje manifestację.

- Mija rok od publikacji niesławnego wyroku Trybunału zarządzanego przez J. Przyłębską. Najgorszy i najlepszy rok kobiet. Najgorszy, bo żadna dotychczasowa władza, pod naciskiem religijnego fundamentalizmu, nie ośmieliła się zuchwale odebrać kobietom w Polsce prawa do legalnego i bezpiecznego przerywania ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu - stwierdza organizator protestu.

Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek, 22 października, o godzinie 18:00 na tarnogórskim rynku. Inicjator zamierza także zbierać podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą "Legalna Aborcja. Bez kompromisów". Projekt zakłada:

  • możliwość przerwania ciąży na NFZ do 12. tygodnia jej trwania bez pytania pacjentki o powód
  • możliwość przerwania ciąży na NFZ po 12. tygodniu w przypadku wykrycia wad płodu, zagrożenia zdrowia lub życia pacjentki lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego
  • obowiązek dyrektorów szpitali do zatrudniania podwykonawców w przypadku odmowy aborcji z powodu klauzuli sumienia przez wszystkich lekarzy pracujących w placówce
  • depenalizację aborcji, czyli uchylenie przepisów karnych przewidujących odpowiedzialność lekarzy i osób trzecich za przeprowadzanie aborcji/pomoc w aborcjach
  • rozszerzenie programu badań prenatalnych o test PAPP-A i ßhCG na wszystkie pacjentki w ciąży

To jeszcze nie koniec

Następnego dnia, 23 października, w centrum naszego miasta ma odbyć się kolejna demonstracja. Jej organizatorzy zgłosili do Urzędu Miasta zgromadzenie publiczne "dotyczące działania na rzecz ochrony praw człowieka i obywatela - upamiętnienie wydarzeń z tzw. Strajku Kobiet". Obędzie się ono w godzinach 12:00-14:00. Uczestnicy przejdą z rynku na Plac Wolności.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon