Koncert, wystawa, zwiedzanie. Zbliża się tarnogórski festiwal "Kultura w Taharze"

Końcówka wakacji zapowiada się naprawdę ciekawie. Do zaplanowanych na ten czas imprez dołącza kolejna. Stowarzyszenie Gliwicka 66 zaprasza na wydarzenie o tematyce żydowskiej.

Urszula Gołkowska
Tarnowskie Góry Kultura w Taharze

"Kultura w Taharze" 2022

Przed nami trzecia odsłona festiwalu poświęconemu żydowskiej przeszłości, której ślady do dziś znaleźć można w Tarnowskich Górach. Stowarzyszenie Gliwicka 66, które dba o pamięć po dawnych mieszkańcach wyznania mojżeszowego, zachęca, by bliżej poznać ich historię oraz kulturę.

- Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego wydarzenia, organizowanego corocznie w murach dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego w Tarnowskich Górach. W tym roku potrwa ono dwa dni: 31 sierpnia i 1 września. Oprócz zwiedzania cmentarza zaplanowaliśmy wystawę fotograficzną, spotkanie autorskie, spacer oraz koncert - zapowiadają członkowie grupy.

Wydarzenie odbędzie się w szczególnym miejscu - w dawnym żydowskim domu przedpogrzebowym. Znajduje się on na terenie starego cmentarza przy ul. Gliwickiej 66.

- Beth Tahara to po hebrajsku dom oczyszczenia. Tym mianem określa się w kulturze żydowskiej budynek na cmentarzu służący do rytualnego przygotowania ciała zmarłego do pogrzebu i organizacji ceremonii pogrzebowej - opowiadają organizatorzy festiwalu.
- Dom przedpogrzebowy na tarnogórskim cmentarzu żydowskim już dawno przestał pełnić pierwotnie przewidzianą funkcję. W jego okaleczonych murach sporadycznie odbywają się za to wydarzenia kulturalne, a marzeniem wielu jest jego trwałe przystosowanie i przeznaczenie na takie cele - dodają.

Śladami tarnogórskich Żydów. Jakie pamiątki pozostały po nich w mieście?

Program festiwalu

31 sierpnia (środa)

  • 17:00 - zwiedzanie cmentarza żydowskiego
  • 18:00 - otwarcie wystawy fotografii Katarzyny Hołdy-Milczyńskiej "Dom życia"
  • 19:00 - spotkanie z Patrycją Dołowy, autorką książki "Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci", prowadzenie: Karolina Jakoweńko

1 września (czwartek)

  • 17:00 - spacer śladami tarnogórskich Żydów (rozpoczęcie: Rynek, przed ratuszem; zakończenie: cmentarz żydowski), prowadzenie: Anna Gołkowska-Dymarczyk, Marek Panuś
  • 19:00 - koncert zespołu Duo Vitare w składzie: Agnieszka Kotulska-Rahunen (wiolonczela) i Kimmo Rahunen (gitara)

Wstęp bezpłatny. Do końca września można także wziąć udział w akcji Środy na Gliwickiej i razem z przewodnikiem zwiedzić tarnogórski cmentarz.

Tarnowskie Góry cmentarz żydowski

Może Cię zainteresować:

Powracają Środy na Gliwickiej. Przyjdź i poznaj tajemnice żydowskiego cmentarza w Tarnowskich Górach

Autor: Urszula Gołkowska

19/05/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon