Koniec z noszeniem maseczek?

To koniec z noszeniem maseczek? Nie do końca...Konieczność zakrywania ust i nosa będzie obowiązywała jedynie wewnątrz sklepów i obiektów użyteczności publicznej. Rząd znosi też limity osób przebywających w tym samym czasie w sklepach i kościołach. Wracają kina i teatry. To tylko niektóre z ogłoszonych dziś zmian.

Maseczki

Jak wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pierwsze wyniki analizy pokazują, żeby w wyniku łagodzenia obostrzeń liczba zakażeń nie wzrosła. Andrusiewicz dodał też, że w województwie śląskim wskaźnik reprodukcji wirusa wynosi 1,33. Natomiast w pozostałych notujemy wskaźnik zachorowalności poniżej jednego. Oznacza to, że jedna osoba zaraża mniej niż jedną osobę.

IV etap „odmrażania” gospodarki ogłoszono w środę, 27 maja. - Od czasu, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa minęły prawie 3 miesiące. To nie były łatwe dni – mówił premier Mateusz Morawiecki inaugurując konferencję prasową. Do tej pory odnotowano 22303 zakażenia COVID-19, 1025 zgonów, ponad 2,3 tys. pacjentów podlega hospitalizacji.

Koniec z maseczkami na wolnym powietrzu

– Od najbliższej soboty sporo się zmieni. Najpierw zmieniamy zasady dotyczące maseczek – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Od 30 maja zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej pod warunkiem, że zachowany jest dystans społeczny. Należy też dodać, że maseczek nie trzeba nosić m.in. w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne oraz w restauracji lub barze, gdy zajmiemy miejsce przy stole. Jednak w sklepie, w środkach komunikacji publicznej, urzędach czy w kościołach, kinach i teatrach, salonach masażu i tatuażu maseczki będą wciąż obowiązkowe.

– Maseczki to nie jest żaden cudowny lek, ale nadal znajdują się w trojce najbardziej podstawowych zaleceń epidemicznych: dezynfekcja, dystansowanie i maseczki – podkreślił premier.

Zniesiono limity klientów w sklepach

- Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu. W sklepach nie będą już ograniczały limity osób. Podobnie będzie w gastronomii. Od tej niedzieli nie będą obowiązywały też limity wiernych w kościołach – zapowiedział premier Morawiecki.

To jednak nie wszystko, bowiem od 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona będzie organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Zgoda na organizację zgromadzenia będzie zależna jednak od sytuacji epidemiologicznej.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne. Także od 6 czerwca limit gości uczestniczących w weselach i uroczystościach rodzinnych będzie wynosił 150 osób, zamiast dotychczas obowiązujących 50.

Od 6 czerwca otwarte kina i teatry

6 czerwca następuje też odmrożenie branży rozrywkowej. Otwarte zostaną kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. - Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby, ponieważ wiemy z doświadczeń innych krajów, że są to ogniska zakażeń – podkreślił premier Morawiecki.

- Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenia funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków pod 3 warunkami. To nie jest obowiązek, ale możliwość dla właścicieli i organizatorów tych jednostek – wyjaśnił prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Wypełniamy widownię do 50 procent, żeby kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne oraz nosimy maseczki – dodał. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów oraz koncertów plenerowych do 150 uczestników.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Szkła Podstawowa w Przezchlebiu - zajęcia z programowania

Gmina Zbrosławice. Zajęcia z robotyki dla małych

Urząd Miasta Tarnowskie Góry, godziny otwarcia

Urząd Miejski ogranicza przyjmowanie petentów

Tarnowskie Góry - utrudnienia drogowe

Uwaga kierowcy! Znów czeka nas remont

Kalety. Zalew Zielona

Kalety "Marką Śląska" 2021

Tarnowskie Góry 16.-22.08

Podsumowanie tygodnia 16.-22.08

Inicjatywa Sołecka 2021

Wyniki konkursu Inicjatywa Sołecka 2021

Jerusalema Dance Challenge

Jerusalema Dance Challenge w Tarnowskich Górach