Kontrole w sklepach i autobusach. Policja zapowiada patrole

Okres przedświąteczny oznacza zawsze wzmożony ruch w sklepach i na poczcie. W tym roku, oprócz promocji, będziemy mogli tam spotkać także funkcjonariuszy.

"Policjanci nie będą pobłażliwi"

Pomimo tego, iż obowiązek zakrywania ust i nosa wszedł w życie już dawno, nie wszyscy przyzwyczaili się do noszenia przy sobie maseczek. Niektórzy tarnogórzanie uznali, że w ogóle nie zamierzają ich zakładać. Mamy dla nich niepokojącą wiadomość: funkcjonariusze policji zapowiadają kontrole.

- Mając na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz ochronę życia i zdrowia, tarnogórscy policjanci podczas codziennej służby kontrolują sklepy, markety, centra handlowe, oraz środki publicznego transportu zbiorowego pod kątem stosowania reżimu sanitarnego - zapowiadają mundurowi. - Policjanci nie będą pobłażliwi dla osób, które bagatelizują obowiązujące przepisy - ostrzegają.

Sam obowiązek noszenia maseczek budzi sporo emocji i kontrowersji. Mimo wszystko za jego nieprzestrzeganie mogą nas spotkać konsekwencje, także finansowe. Warto pamiętać, że 28 listopada pojawiły się nowe przepisy dotyczące tej kwestii. W 116 artykule Kodeksu Wykroczeń przeczytamy: "Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany".

- Zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcja i częste mycie rąk, a także zasłanianie ust i nosa to podstawa w walce z koronawirusem. Dzięki zachowaniu tych zasad rozprzestrzenianie się zagrożenia będzie ograniczone - apelują tarnogórscy funkcjonariusze.

Aktualne obostrzenia

Przypomnijmy, że obecnie jesteśmy zobowiązani do noszenia maseczki lub przyłbicy w przestrzeni publicznej za wyjątkiem parków i lasów. Te same przepisy obowiązują w sklepach, urzędach, czy kościołach (nie dotyczą jedynie księdza sprawującego Mszę, lektora i kantora). W świątyniach może przybywać 1 osoba na 15 m2. Natomiast w punktach sprzedaży: 1 os/10 m2 - w sklepach do 100 m2 oraz 1 os/15 m2 - w sklepach powyżej 100 m2. Przed wejściem do wspomnianych obiektów zwróćmy uwagę na informację o maksymalnej dopuszczalnej liczbie klientów w pomieszczeniu. Aktualne obostrzenia obowiązują do 27 grudnia.

Więcej informacji na temat zaleceń epidemiologicznych znajdziemy TUTAJ.

fot. Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon