Krótka rozmowa ze śmiercią, czyli artystycznie - makabryczny spektakl w TCK

Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich stałych bywalców i nowych gości na nietypowe przedstawienie teatralne. W czwartek zaprezentowana zostanie "Krótka rozmowa ze śmiercią".

Danse macabre 2020

Dopiero pożegnaliśmy wakacje, a myślami ciągle tkwimy jeszcze przy letnich przygodach, bliżej nam do postawy "carpe diem" niż "memento mori". Zazwyczaj projekty o tematyce przemijania, starości, czy odchodzenia do zaświatów są realizowane w okolicach przełomu października i listopada. Jednak tarnogórskie Centrum zaprasza nas już w najbliższy czwartek, 17 września na spektakl ze śmiercią w roli głównej.

Na tarnogórskiej scenie zobaczymy aktorów Teatru im. Aleksandra Fredry z Gniezna. Obowiązków reżysera podjął się Marcin Liber, który w swojej artystycznej karierze zajmował się już koordynowaniem wielu teatralnych projektów. Jego talent potwierdzają otrzymane wyróżnienia. Wśród nich znajdziemy między innymi: Złotą Maskę dla najlepszego przedstawienia sezonu 2012/13 czy nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w kategorii najlepsza reżyseria. Za scenografię odpowiada Mirek Kaczmarek, kostiumy przygotowała Grupa MIXER, natomiast opracowaniem muzyki zajął się zespół Nagrobki.

"Krótka rozmowa ze śmiercią" opowiada o... śmierci naturalnie, ale w sposób mniej oczywisty, niż można by przypuszczać. Inspiracją dla twórców przedstawienia stały się dwa staropolskie teksty: "Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią” oraz „Krótka rozprawy między trzema osobami: Panem, Wójtem a Plebanem” Mikołaja Reja. Mimo tego, że mamy do czynienia z tekstami wiekowymi, to przekaz spektaklu pozostaje nad wyraz uniwersalny.

- Jak dziś patrzymy na średniowieczny danse macabre? Czy budzi on grozę, a może jednak śmiech może być też reakcją na horror? Czy ironia, która zagości na scenie za sprawą muzyki zespołu Nagrobki, jest w stanie pomóc przezwyciężyć strach przed tym, co nieuniknione? Bez tego wszystkiego nie obędzie się ta teatralna rozmowa ze Śmiercią przywracająca pamięć o dziełach literatury staropolskiej - opowiadają o przedstawieniu jego twórcy.

TCK powraca

"Krótka rozmowa ze śmiercią" będzie mieć miejsce w najbliższy czwartek o godzinie 19:00. Dla wszystkich zainteresowanych mamy dobrą wiadomość: na widowni zostały jeszcze ostatnie wolne miejsca. Bilety w cenie dziesięciu złotych można nabyć w kasach TCK lub poprzez stronę internetową. Planowana długość spektaklu to 75 minut.

Tarnogórskie Centrum Kultury po pandemicznej, a później wakacyjnej przerwie wraca do pełnej działalności. Kolejne z większych planowanych wydarzeń to przedstawienie "Jo był ukradziony" oraz koncert Błażeja Króla. Otwarto również zapisy na zajęcia stałe dla dzieci, a także na nowo rozpoczęto seanse filmowe.

fot. Dawid Stube

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Dzikosc serca tck

TCK nagrodzone grantami. Szykują się nowe...

Tck repertuar

Kultura vs. pandemia. TCK zaprasza na seanse i...

Tck koronawirus

TCK zmienia organizację wydarzeń. Co z biletami?

Kino TCK

Kino powróciło do TCK. Na co warto się wybrać?

Dwa zywioly 2

Zamknięte instytucje kulturalne. Co z...

Annum festival

Festiwal muzyki dawnej powraca do Tarnowskich Gór

Dnie dziedzictwa stare tarnowice

IV Dni Dziedzictwa w Starych Tarnowicach....