Krzysztof Respondek patronem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach

Placówka z naszego miasta obchodziła niedawno 60-lecie swojej działalności. Z tej okazji instytucja zyskała nowe logo oraz hymn. Patronuje jej natomiast ważna dla śląskiej kultury postać.

Krzysztof Respondek na zawsze w SOSW

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach celebruje swój okrągły jubileusz. W placówce przy ulicy Strzelców Bytomskich odbyło się oficjalne spotkanie z tej okazji. Dodatkową okazją do świętowania stała się uroczystość nadania imienia szkole. Od tego roku patronuje jej Krzysztof Respondek. Pochodzący z powiatu tarnogórskiego aktor zapisał się w pamięci publiczności jako osoba promująca śląską kulturę. Występował na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie. Współtworzył także kabaret Rak. Artysta zmarł przedwcześnie 22 grudnia 2023 roku.

– Krzysztof Respondek będzie tu żył wśród Was: uczniów, nauczycieli, pracowników, rodziców, przyjaciół – takich jak on – powiedziała Alina Konopka, Naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach. – Wybraliście go, bo będzie najwspanialszym patronem Waszej pracy, nauki, Waszej przyszłości i Waszych marzeń. Inni mają jego dłoń odciśniętą w Alei Gwiazd Kabaretu, inni będą mieli jego pomnik w Galerii Artystycznej. A u nas w Tarnowskich Górach będzie żył – w murach szkoły, ośrodka, w którym się uczycie, mieszkacie, bawicie, skąd wyruszacie na wycieczki, poznajecie przyrodę, stajecie się aktorami… W murach ośrodka, w którym dzieci z niepełnosprawnościami znajdują wsparcie – dodała.

Podczas uroczystości obecny był także przyjaciel i współpracownik Krzysztofa Respondka - Krzysztof Hanke. Życzył wszystkim, by na swojej drodze spotkali podobną osobę.

– Gratuluję Wam takiego patrona. Rok temu o tym czasie nawet w najczarniejszych myślach nie przyszło mi do głowy, że będę tu dzisiaj przed Wami stał w takich okolicznościach. Życzę, aby każdy z Was w życiu spotkał takiego przyjaciela, jaki był Krzysztof Respondek. Wielki człowiek i przejeżdżając obok Waszej szkoły, to zawsze bardzo szczerze się do Was uśmiechnę – powiedział artysta.

Placówka zyskała nie tyko patrona. Może się także pochwalić nowym logo. Jego autorką jest Barbara Klimek. Do tego pojawił się również hymn. Melodia została oparta na utworze "Gorzkie Dymy". Za tekst odpowiada nauczycielka Marta Oprzyńska.

Krzysztof Respondek

Może Cię zainteresować:

Przyjaciele i współpracownicy wspominają Krzysztofa Respondka (1969-2023). "Zawsze kochałeś publiczność, a ona Ciebie"

Autor: Katarzyna Pachelska

22/12/2023

Respondek

Może Cię zainteresować:

Krzysztof Respondek nie żyje. Artysta kabaretowy, aktor i wokalista ze Śląska zmarł 22 grudnia 2023 r.

Autor: Katarzyna Pachelska

22/12/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon