KŚ przywracają połączenia kolejowe do Bogumina

Koleje Śląskie skupiają się nie tylko na rozwoju, ale również troszczą się o potrzeby swoich pasażerów. Dobrym przykładem jest planowane przywrócenie połączeń kolejowych do Bogumina, które ze względu na wybuch pandemii COVID-19 zostały zawieszone. Naturalnie nasuwa się pytanie, kiedy zostaną uruchomione i ile ich będzie? Szczegóły poniżej.

KŚ przywracają połączenia kolejowe do Bogumina

Wszystko przez pandemię

Tak, to prawda. Tabory Kolei Śląskich kursowały do Bogumina regularnie. Niestety, zostały zawieszone. Przyczyną ich wstrzymania, nie był brak zainteresowania pasażerów, ale wybuch pandemii COVID-19 w marcu 2021 roku. Po ustabilizowaniu sytuacji pandemicznej, przywrócenie połączeń nie było już możliwe. Dlaczego? Uwarunkowania prawne dotyczące wjazdu pojazdów szynowych do Republiki Czeskiej, uległy zmianie. Czego dotyczyły? Głównie kwestii standardów łączności i przejazdu na torze testowym.

Wysokie koszty

Dostosowanie się do nowych, obowiązujących procedur wiązałoby się z dużym wydatkiem. Mógłby on łącznie wynieść nawet do ok. 1,5 mln. zł. Okazuje się, że najbardziej kosztowne jest przeprowadzenie testów na torze w Velimiu, w środkowych Czechach. Ich głównym celem jest zbadanie zgodności z normą ČSN 34 2613 ed.3. Najprościej rzecz ujmując, są to testy kompatybilności elektromagnetycznej. Niemniej, wieloetapowy proces dostosowania urządzeń łączności do niedawno zmienionych norm czeskich, to również kosztowna inwestycja.

- Po pożarze nastawni w stacji Bogumin, całość sterowania ruchem w jej okręgu została przeniesiona do Przerowa. Zdalna nastawnia korzysta z tzw. ERTMS/ECTS. System ten zapewnia interoperacyjność sterowania ruchem kolejowym. W jego skład wchodzi GSM-R, czyli odmiana kolejowej łączności cyfrowej przeznaczonej do wymiany danych i prowadzenia komunikacji. Drugą składową jest ETCS, służący zarówno sygnalizacji kabinowej, jak i automatyzacji procesu prowadzenia pociągów. KŚ jeszcze nie stosują tych rozwiązań, niezbędne jest zatem dostosowanie systemu łączności. Ponadto konieczne jest uzyskanie przez maszynistów certyfikatu podstawowej znajomości języka czeskiego. – podkreśla Maciej Zaremba, rzecznik prasowy Kolei Śląskich

Połączenia kolejowe do Bogumina wracają!

Z pewnością pasażerowie, którzy korzystali z połączeń kolejowych do Bogumina cieszą się, że zostaną one przywrócone. Naturalnie nasuwa się pytanie, kiedy to nastąpi?

- Głos pasażerów jest dla nas kluczowy i cały czas szukaliśmy jak najszybszej możliwości przywrócenia połączeń do Bogumina. Odbyliśmy już pięć spotkań w sprawie przywrócenia połączeń kolejowych ze stroną czeską. Od 11 czerwca do 9 grudnia 2023 r. planujemy uruchomić trzy pary połączeń kolejowych w relacji Bogumin – Chałupki – Bogumin. Obsługę taborową i maszynistów zapewnią odpłatnie Koleje Czeskie. Znamy już szacunkowe koszty wynajmu taboru i pracowników. Drużyna konduktorska i taryfa przewozowa będą zapewnione przez Koleje Śląskie. Łączny koszt uruchomienia połączeń w tym terminie będzie oscylował w granicach 300 tysięcy złotych. - dodaje rzecznik KŚ

To nie koniec dobrych wiadomości. Koleje Śląskie planują od 10 grudnia 2023 roku uruchomić pięć par połączeń ich własnym taborem (tzn. 21WEa). Tabor trakcyjny musi jeszcze przejść badania na dopuszczenie do ruchu na terenie Republiki Czeskiej. Aktualnie Koleje Śląskie negocjują warunki handlowe i finansowe uruchomienia połączeń we wskazanej dacie.

Koleje Śląskie wracają do Bogumina już od czerwca 2023 roku!
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW || FACEBOOK || TWITTER

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon