Kultura w Taharze, czyli koncert na starym cmentarzu żydowskim

Stowarzyszenie Gliwicka 66 zaprasza na muzyczne wydarzenie w nastrojowej przestrzeni zabytkowego cmentarza. W programie także wystawa projektów architektonicznych.

Tarnowskie Góry. Koncert na cmentarzu żydowskim

Kultura w Taharze w Tarnowskich Górach

- Beth Tahara to po hebrajsku dom oczyszczenia. Tym mianem określa się w kulturze żydowskiej budynek na cmentarzu służący do rytualnego przygotowania ciała zmarłego do pogrzebu i organizacji ceremonii pogrzebowej - tłumaczą opiekunowie zabytku.
- Dom przedpogrzebowy na tarnogórskim cmentarzu żydowskim już dawno przestał pełnić pierwotnie przewidzianą funkcję. W jego okaleczonych murach sporadycznie odbywają się za to wydarzenia kulturalne, a marzeniem wielu jest jego trwałe przystosowanie i przeznaczenie na takie cele - dodają.

2 września przy ulicy Gliwickiej 66 czeka nas właśnie jedno ze wspominanych spotkań. Od godziny 18:00 każdy zainteresowany może odwiedzić cmentarz. Organizatorzy zapraszają na wystawę prac studentów Politechniki Śląskiej. Projekty dotyczą koncepcji zagospodarowania dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego w naszym mieście.

- Powstały one w ramach współpracy Stowarzyszenia Gliwicka 66 z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach i stanowić mogą podstawę dyskusji w sprawie dalszego zagospodarowania tego budynku - wyjaśniają przedstawiciele Stowarzyszenia.

Dla gości przygotowano także koncert Kwintetu Śląskich Kameralistów. Artyści uświetnią wydarzenie utworami pochodzącymi między innymi z płyty "Mecyje" inspirowanej muzyką żydowską.

Wystawę będzie można oglądać do godziny 21:00. Wstęp bezpłatny.

Tarnowskie Góry, cmentarz żydowski
Gliwicka 66

Środy na Gliwickiej

Przypominamy, że wszyscy zainteresowani nie tylko samym cmentarzem, ale także losami tarnogórskich Żydów zaproszeni są do zajrzenia na Gliwicką. W każdą wakacyjną środę goście mogą zwiedzić tarnogórski zabytek, zadać pytanie członkom Stowarzyszenie i posłuchać ciekawych historii. Z oprowadzania skorzystamy od godziny 17:00 do 19:00.

Cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach. Zabytek wpisany do wojewódzkiego rejestru

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry Kultura w Taharze

Zbliża się tarnogórski festiwal "Kultura w Taharze"

Stary cmentarz żydowski - Tarnowskie Góry, ul. Gliwicka 66

Kultura w Taharze, czyli wrześniowy wieczór na Gliwickiej...

TCK-owe Kino Objazdowe

Atrakcje weekendu 13.-15.08. Gdzie warto się wybrać?

"Bach elektronicznie". Kościół św. Marcina w Tarnowskich Górach

"Bach Elektronicznie". Muzyczne lato w świętym Marcinie trwa

Cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach

Środy na Gliwickiej. Poznaj tajemnice cmentarza żydowskiego

Wydarzenia w Tarnowskich Górach

Imprezy i wydarzenia w powiecie tarnogórskim

Długi weekend w Tarnowskich Górach

Długi weekend czerwcowy. Gdzie się wybrać?