Kultura w Taharze, czyli koncert na starym cmentarzu żydowskim

Tarnowskie Góry. Koncert na cmentarzu żydowskim

Stowarzyszenie Gliwicka 66 zaprasza na muzyczne wydarzenie w nastrojowej przestrzeni zabytkowego cmentarza. W programie także wystawa projektów architektonicznych.

Kultura w Taharze w Tarnowskich Górach 

- Beth Tahara to po hebrajsku dom oczyszczenia. Tym mianem określa się w kulturze żydowskiej budynek na cmentarzu służący do rytualnego przygotowania ciała zmarłego do pogrzebu i organizacji ceremonii pogrzebowej - tłumaczą opiekunowie zabytku.
- Dom przedpogrzebowy na tarnogórskim cmentarzu żydowskim już dawno przestał pełnić pierwotnie przewidzianą funkcję. W jego okaleczonych murach sporadycznie odbywają się za to wydarzenia kulturalne, a marzeniem wielu jest jego trwałe przystosowanie i przeznaczenie na takie cele - dodają.

2 września przy ulicy Gliwickiej 66 czeka nas właśnie jedno ze wspominanych spotkań. Od godziny 18:00 każdy zainteresowany może odwiedzić cmentarz. Organizatorzy zapraszają na wystawę prac studentów Politechniki Śląskiej. Projekty dotyczą koncepcji  zagospodarowania dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego w naszym mieście. 

- Powstały one w ramach współpracy Stowarzyszenia Gliwicka 66 z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach i stanowić mogą podstawę dyskusji w sprawie dalszego zagospodarowania tego budynku - wyjaśniają przedstawiciele Stowarzyszenia.

Dla gości przygotowano także koncert Kwintetu Śląskich Kameralistów. Artyści uświetnią wydarzenie utworami pochodzącymi między innymi z płyty "Mecyje" inspirowanej muzyką żydowską.

Wystawę będzie można oglądać do godziny 21:00. Wstęp bezpłatny. 

Tarnowskie Góry, cmentarz żydowski
Gliwicka 66

Środy na Gliwickiej 

Przypominamy, że wszyscy zainteresowani nie tylko samym cmentarzem, ale także losami tarnogórskich Żydów zaproszeni są do zajrzenia na Gliwicką. W każdą wakacyjną środę goście mogą zwiedzić tarnogórski zabytek, zadać pytanie członkom Stowarzyszenie i posłuchać ciekawych historii. Z oprowadzania skorzystamy od godziny 17:00 do 19:00. 

Cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach. Zabytek wpisany do wojewódzkiego rejestru

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

"Bach elektronicznie". Kościół św. Marcina w Tarnowskich Górach

"Bach Elektronicznie". Muzyczne lato w świętym Marcinie trwa

Tarnowskie Góry synagoga

Tarnogórska synagoga w 3D

Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian 2021

Muzyka i ogień - Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian

Tarnowskie Góry. Koncert na Osiedlu Przyjaźń

Zakończenie wakacji czyli Tarnogórska Noc Muzyczna na bis

Tarnowskie Góry. Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie 2021. Co przygotowała nasza biblioteka?

Fundacja Sztukmistrze

Nowe wydarzenie z cyklu Teatralne Parkowanie już w piątek

Cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach

Środy na Gliwickiej. Poznaj tajemnice cmentarza żydowskiego