header newses

Kultura

Balladyna w Tarnowskich Górach. Biblioteka zaprasza na Narodowe Czytanie

Previous Next

Pierwszy tydzień września tradycyjnie należy do literatury pięknej. Dzieje się tak dzięki ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Co zaplanowano na ten rok?

Szansa dla Słowackiego

Co roku tematem przewodnim wydarzenia jest inny utwór któregoś z wielkich twórców pochodzących z naszego kraju. Gdyby ten wymóg został zniesiony, z pewnością na lekturę roku 2020 wybrano by "Dżumę" francuskiego pisarza Alberta Camusa. Mimo wszystko, koordynatorzy postanowili pozostać przy rodzimych autorach i spośród wielu propozycji wybrali "Balladynę" Juliusza Słowackiego. 

Pierwszą edycję Narodowego Czytania otwierał jego słynny rywal - Adam Mickiewicz. W 2012 roku cały kraj powracał do tekstu "Pana Tadeusza". Następny rok należał do Aleksandra Fredry. W jego twórczości znajdziemy miedzy innymi "Zemstę" czy "Śluby Panieńskie". Natomiast prawdziwy rozgłos zapewnił projektowi noblista Henryk Sienkiewicz. Jego powieści pojawiły się dwukrotnie: czytano Trylogię Sienkiewicza w 2014 roku i "Quo vadis" w 2016 r, kiedy w wydarzeniu wzięli udział Polacy w 2200 miejscowości, w tym także za granicą. W ciągu ostatnich lat czytano także dzieła miedzy innymi: Prusa, Wyspiańskiego, Orzeszkowej, Konopnickiej i Schulza. Czy Słowacki zapewni podobną frekwencję, co Sienkiewicz? Miejmy nadzieję, że tak. W końcu, nawet jeśli całym sercem wolimy Mickiewicza, autor "Kordiana" też przyczynił się do rozwoju polskiej literatury.

Tarnowskie Góry włączają się do akcji

Nasze miasto oczywiście od lat wspiera pomysł Narodowego Czytania. Pomaga mu w tym przede wszystkim Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza. Także w tym roku, mimo epidemiologicznych ograniczeń, tarnogórzanie mogą wziąć udział w wydarzeniu. Wystarczy przyjść w sobotę o godzinie 11:00 na Rynek. Każdy, kto stawi się na miejscu z własnym egzemplarzem "Balladyny", otrzyma pamiątkową pieczątkę prosto z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie organizatorzy przypominają o konieczności ubrania maseczek lub przyłbic podczas spotkania. Jakie atrakcje będą na nas czekać w sobotnie przedpołudnie?

Przede wszystkim zbiorowe czytanie dzieła Słowackiego. W role lektorów wcielą się przedstawiciele Urzędu Miasta oraz grupa teatralna "Korek", którą prowadzi Bożena Leksy. Dla uczestników Zofia Janota przygotowała także recital kontrabasowy. 

„Balladyna” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku - opowiadają organizatorzy. - Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów - dodają. 

fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach

Search