header newses

Kultura

Historia oczami młodzieży. Uczniowie pokazali, czym jest dla nich Solidarność

Previous Next

W piątek młodzi ludzie z powiatu tarnogórskiego odebrali nagrody w konkursie „NSZZ Solidarność – trudne drogi do wolności”. Przedstawiamy autorów najlepszych prezentacji.

Dla nich to już historia 

Tego lata świętowaliśmy 40-lecie powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. To właśnie w naszym mieście, w zakładzie Fazos rozpoczął się pierwszy strajk na Śląsku. Determinacja tarnogórzan pociągnęła do zorganizowania manifestów także pracowników innych ośrodków przemysłowych naszego regionu. Z tej okazji, by uczcić lokalnych uczestników słynnych protestów, Terenowa Sekcja NSZZ Solidarność Powiatu Tarnogórskiego zaprosiła uczniów szkół do konkursu multimedialnego. W przygotowanie akcji zaangażowali się także: Urząd Miasta Tarnowskie Góry, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Urząd Marszałkowski w Katowicach, a także Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej w Tarnowskich Górach.

Zadaniem młodzieży było stworzenie prezentacji opowiadającej o tym, jak nowe pokolenie postrzega Solidarność. Dla nastolatków ten temat nie jest sprawą oczywistą, nie mają własnych wspomnień dotyczących strajków, stanu wojennego czy pierwszych wolnych wyborów. Wszystkie te wydarzenia znają jedynie z lekcji historii lub opowieści rodzinnych. Te właśnie spotkania i ustne przekazy mogły stanowić inspirację dla uczestników konkursu. Z pewnością przydały się także stare plakaty, ulotki czy gazety przechowywane na co dzień w szufladach dziadków. 

Każdy rok niesie za sobą rocznice ważnych wydarzeń. Niektóre z nich na trwałe już wpisały się w kalendarz uroczystości szkolnych czy państwowych i są obchodzone z należną powagą - opowiada Iwona Pilc, nauczycielka przygotowująca do konkursu dwóch nagrodzonych. - Na rok 2020 zaplanowanych było wiele obchodów rocznic wydarzeń, które miały ogromny wpływ na losy Polski i narodu polskiego, a nawet wpłynęły na losy całego świata - dodaje. 

Gratulacje dla laureatów

Na piątkowej gali rozdania nagród w Tarnogórskim Centrum Kultury pojawili się między innymi: przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała oraz burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech

- Ta rocznica zadedykowana jest przede wszystkim bohaterom bezimiennym, robotnikom, którzy stanęli do strajków i zapoczątkowali trudną drogę do wolności - mówił podczas wydarzenia Piotr Duda. 

Nagrody przyznawane były w dwóch kategoriach wiekowych. Kto stanął na podium?

Szkoły podstawowe

  • 1 miejsce: Zofia Woźniczka (Szkoła Podstawowa w Strzybnicy)
  • 2 miejsce: Jakub Cieślik (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Boruszowicach)
  • 3 miejsce: Natalia Mycek (Szkoła Podstawowa w Strzybnicy)
  • Wyróżnienia: Elżbieta Gołkowska, Natalia Stefanowska, Tomasz Pradela i Dominik Skwara

Szkoły ponadpodstawowe:

  • 1 miejsce: Igor Kurzak (Zespół Szkół Budowlano – Architektonicznych)
  • 2 miejsce: Weronika Brol (Wieloprofilowy Zespół Szkół)
  • 3 miejsce: Wiktoria Kwiotek (Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej)
  • Wyróżnienia: Aleksandra Sumera, Beata Czaja, Julia Rytczak, Maria Czarnecka oraz Karolina Grabowska

Młodym historykom oraz ich nauczycielom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów. 

fot. UM Tarnowskie Góry 

Search