Kultura

Teatralne Parkowanie na pożegnanie wakacji

Teatr

Co prawda, do końca sierpnia zostało jeszcze kilkanaście wakacyjnych dni, ale już dziś warto zarezerwować sobie ostatni weekend miesiąca na małe spotkanie z teatrem.

Zakończenie sierpnia ze sztuką

Żeby zobaczyć ciekawy spektakl wcale nie trzeba planować długiej podróży czy martwić się o bilet. Wystarczy wybrać się w ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia do Paku Miejskiego w Tarnowskich Górach. Tradycyjnie odbędzie się tam „Teatralne Parkowanie” - impreza organizowana przez stowarzyszenie Góry Kultury już od 2018 roku. Każda edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W tym roku rozmach pomysłodawców ograniczył nieco koronawirus. Mimo to, wszyscy tarnogórzanie zostali zaproszeni na dwa przedstawienia teatralne. Wstęp na każde wydarzenie jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zlecamy wcześniejsze pojawienie się na miejscu wydarzenia, czyli w okolicach muszli koncertowej. Organizatorzy przypominają także o konieczności zabrania ze sobą maseczki lub przyłbicy.

Coś dla małych tarnogórzan...

30 sierpnia odbędzie się spektakl dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Oczywiście rodzice i dziadkowie będą także mile widziani. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00. Grupa teatralna „Niespasowani” przygotowała przedstawienie pod tytułem „Baśniowy ambaras”. Jak wskazuje sam tytuł, zobaczymy w nim bohaterów wielu popularnych historii i opowieści.

- W krainie bajek nieoczekiwanie wszystko się pomieszało. Bohaterowie w zabawny sposób postarają się znaleźć drogę, jak wyjść z tych opresji – opowiadają organizatorzy. - W krainie żyje Królowa Fantazja, która mogłaby posprzątać ten bajkowy bałagan… Czy, choć pochodzą z zupełnie innych bajek, będą potrafili przekonać Królową i dojść do porozumienia? Sprawdźcie sami – zachęcają.

… i tych trochę większych

Natomiast dzień wcześniej, 29 sierpnia o godzinie 20:00, odbędzie się spektakl dedykowany starszej publiczności. Teatr „Biuro Podróży” zaprezentuje przedstawienie „Świniopolis", które otrzymało nagrodę za najlepszy scenariusz na ogólnopolskim Festiwalu Komedii „Talia”. Aktorzy opowiedzą groteskową, alegoryczną i pełną nawiązań do Orwellowskiej powieści historię.

- To prosta opowieść o małych świnkach wychowywanych przez dorosłe świnie. Wykorzystuje ona motywy cynicznego autorytaryzmu, dominacji i iluzji w tworzeniu fałszywej rzeczywistości, w której bogiem staje się człowiek – tłumaczą koordynatorzy. - W tym groteskowym spektaklu wielcy opiekunowie na szczudłach górują nad małymi, bezbronnymi świnkami, których marzenia o szczęściu zostają brutalnie przerwane – dodają.

Wszystkich zainteresowanych pierwszym czy drugim spektaklem, lub najlepiej obydwoma, zapraszamy do przyjścia i wykorzystania tego ostatniego wakacyjnego weekendu na spotkanie ze sztuką.

Paerkowanie

fot. Góry Kultury

Search