Łąka kwietna w Reptach Śląskich. Zobacz, gdzie powstanie!

Łąka kwietna w Tarnowskich Górach

W naszym mieście pojawi się kolejna łąka kwietna. Tarnowskie Góry zostały zakwalifikowane do programu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Łąka w Reptach Śląskich - od kiedy?

W maju pisaliśmy o nowym proekologicznym przedsięwzięciu GZM. Zainteresowani programem mogli zgłaszać chęć uczestnictwa w specjalnych warsztatach. Metropolia zapewni także potrzebne materiały: nasiona oraz domki dla owadów zapylających. Zapisy zakończyły się 30 czerwca. 

Miło nam poinformować, że na liście miast biorących udział w inicjatywie znalazły się także Tarnowskie Góry. Zawdzięczamy to Justynie Kosmali – Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy w Reptach Śląskich i członkini Rady Miejskiej oraz Klaudii Gajdzie - członkini zarządu miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i Rady Dzielnicy.

- Wiem, jak ważna jest bioróżnorodność wobec gwałtownie następujących zmian klimatu i postanowiłam zgłosić naszą dzielnicę oraz poszukać dogodnego miejsca na łąkę kwietną. Pierwszy wybór padł na teren za szkołą, jednakże ostatecznie uznałam, że jest on zbyt mały. Dzięki bardzo dobrej współpracy z nowym zarządem OSP w Reptach Śląskich wraz z Klaudią Gajdą wytypowałyśmy obszar gminny należący do jednostki. Obecnie to trawnik koszony przez strażaków. Niebawem zamieni się w łąkę kwietną – opowiada Justyna Kosmała.

Warsztaty dotyczące prawidłowego założenia i opieki nad łąką kwietną odbędą się we wrześniu tego roku. Później nastąpi wysianie roślin.

– Do warsztatów i wspólnego siania łąki zaprosimy mieszkańców. Dodatkowo w miejscu założenia łąki Metropolia ustawi tablicę informacyjną wraz z domkiem dla dziko żyjących owadów zapylających – zapewnia Justyna Kosmała. 

Łąki kwietne w Tarnowskich Górach. Czy pojawią się kolejne?

W ubiegłym roku, w ramach programu, kwietne tereny powstały w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich. 

- Łąki zatrzymują wodę oraz mają istotny wpływ na obniżenie temperatury otoczenia w okresie letnim. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej roślin stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz małych zwierząt - wyjaśniają koordynatorzy przedsięwzięcia. - Przyczyniają się również do ograniczania populacji kleszczy, bowiem występująca na łąkach różnorodność gatunków owadów wabi niczym bogata stołówka ptaki oraz drobne ssaki, które chętniej żerują w gąszczu roślin, uzupełniając przy okazji swoją dietę o kleszcze. Przez to na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach - podkreślają.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry, Boże Narodzenie 2021

Świąteczne ozdoby nie tylko w centrum miasta? Są takie plany

Tarnowskie Góry - świąteczne dekoracje 2021

Jakie dekoracje zdobią miasto w tym roku? [GALERIA]

Tarnowskie Góry - akcja charytatywna

Tarnogórzanka i jej trzy córeczki w potrzebie

Szczepienia przeciwko grypie w powiecie tarnogórskim

Szczepienia przeciwko grypie. Gdzie można się zapisać?

Tarnowskie Góry. Konferencja "Rower - komunikacja, rekreacja, turystyka"

Konferencja "Rower - komunikacja, rekreacja, turystyka"

Tarnowskie Góry, bon turystyczny

Bon turystyczny. Gdzie zapłacimy nim w Tarnowskich Górach?

Szlak neonów, Katowice

Katowicki szlak neonów. Dlaczego warto się tam wybrać?