Łąka kwietna w Reptach Śląskich. Zobacz, gdzie powstanie!

W naszym mieście pojawi się kolejna łąka kwietna. Tarnowskie Góry zostały zakwalifikowane do programu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Łąka kwietna w Tarnowskich Górach

Łąka w Reptach Śląskich - od kiedy?

W maju pisaliśmy o nowym proekologicznym przedsięwzięciu GZM. Zainteresowani programem mogli zgłaszać chęć uczestnictwa w specjalnych warsztatach. Metropolia zapewni także potrzebne materiały: nasiona oraz domki dla owadów zapylających. Zapisy zakończyły się 30 czerwca.

Miło nam poinformować, że na liście miast biorących udział w inicjatywie znalazły się także Tarnowskie Góry. Zawdzięczamy to Justynie Kosmali – Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy w Reptach Śląskich i członkini Rady Miejskiej oraz Klaudii Gajdzie - członkini zarządu miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i Rady Dzielnicy.

- Wiem, jak ważna jest bioróżnorodność wobec gwałtownie następujących zmian klimatu i postanowiłam zgłosić naszą dzielnicę oraz poszukać dogodnego miejsca na łąkę kwietną. Pierwszy wybór padł na teren za szkołą, jednakże ostatecznie uznałam, że jest on zbyt mały. Dzięki bardzo dobrej współpracy z nowym zarządem OSP w Reptach Śląskich wraz z Klaudią Gajdą wytypowałyśmy obszar gminny należący do jednostki. Obecnie to trawnik koszony przez strażaków. Niebawem zamieni się w łąkę kwietną – opowiada Justyna Kosmała.

Warsztaty dotyczące prawidłowego założenia i opieki nad łąką kwietną odbędą się we wrześniu tego roku. Później nastąpi wysianie roślin.

– Do warsztatów i wspólnego siania łąki zaprosimy mieszkańców. Dodatkowo w miejscu założenia łąki Metropolia ustawi tablicę informacyjną wraz z domkiem dla dziko żyjących owadów zapylających – zapewnia Justyna Kosmała.

Łąki kwietne w Tarnowskich Górach. Czy pojawią się kolejne?

W ubiegłym roku, w ramach programu, kwietne tereny powstały w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich.

- Łąki zatrzymują wodę oraz mają istotny wpływ na obniżenie temperatury otoczenia w okresie letnim. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej roślin stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz małych zwierząt - wyjaśniają koordynatorzy przedsięwzięcia. - Przyczyniają się również do ograniczania populacji kleszczy, bowiem występująca na łąkach różnorodność gatunków owadów wabi niczym bogata stołówka ptaki oraz drobne ssaki, które chętniej żerują w gąszczu roślin, uzupełniając przy okazji swoją dietę o kleszcze. Przez to na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach - podkreślają.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon