Ławka solarna dla Miasteczka Śląskiego. To nagroda za działania na rzecz ochrony środowiska

Sąsiednia gmina została wyróżniona podczas tegorocznej konferencji Eco-Miasto. Do użytku mieszkańców trafi nowoczesne urządzenie.

Ławka solarna dla Miasteczka Śląskiego

W Centrum Nauki Kopernik trwa podsumowanie kolejnej edycji projektu Eco-Miasto. Jest to wspólne przedsięwzięcie Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Ambasady Francji w Polsce.

- To platforma wymiany doświadczeń, konkurs dla jednostek samorządu terytorialnego oraz międzynarodowa konferencja, która wieńczy każdą edycję. Projekt został zainicjowany w 2013 roku i od tego czasu stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych wśród jednostek samorządu terytorialnego inicjatyw związanych z ochroną środowiska i propagowaniem rozwiązań ekologicznych - tłumaczą twórcy.

W tym roku tematem przewodnim projektu stała się zielona odbudowa.

- Podczas wydarzenia poznamy punkt widzenia władz centralnych, samorządowych, biznesu, środowisk naukowych i strony społecznej na zieloną transformację oraz rozwój miast w Polsce po pandemii. Ważnym aspektem będzie także poprawa jakości życia mieszkańców i wpływ miast na środowisko naturalne - zapowiedziano.

W wydarzeniu wziął udział Michał Skrzydło, burmistrz Miasteczka Śląskiego. Uczestniczył w debacie "Innowacje dla Eco-Miast". Do swojej gminy wróci z... ławką solarną.

Podczas dwudniowego spotkania poświęconego ochronie środowiska przyznawane są nagrody dla samorządów, które realizują najlepsze proekologiczne projekty. Zwycięzcy wyłaniani są w pięciu kategoriach:

  • Gospodarka Wodna
  • Efektywność Energetyczna
  • Zrównoważony Transport
  • Gospodarka Odpadami
  • Zieleń Miejska
Ławka solarna dla Miasteczka Śląskiego
Michał Skrzydło

Miasteczko Śląskie dostało wyróżnienie "za działania na rzecz ochrony środowiska". Nagrodą rzeczową jest ławka solarna o wartości 10 tysięcy złotych. Burmistrz zapytał mieszkańców, gdzie ich zdaniem powinien pojawić się ten element małej infrastruktury. Oto niektóre propozycje internautów:

- Proponuję w Żyglinie przy nowej altance zakupionej z funduszu sołeckiego. Mieliśmy w planach zakup takiej ławki w 2022 roku, ale już zabrakło funduszy. Dlatego chętnie przytulimy taki prezencik.
- Ławka do postawienia w Rubinie. W miarę słonecznym miejscu.
- Proponuję przy przystanku w Bibieli. Nie ma wiaty, nie ma ławki żadnej, dla seniorów idealny pomysł.
- Przy paczkomacie na Dworcowej, bo tam zazwyczaj kolejka, to będzie można usiąść i poczekać.

Zamiast przejść dla pieszych - nowe miejsca parkingowe. Tak Miasteczko Śląskie uczciło Europejski Tydzień Mobilności

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon